Bolesti a zápaly uší, strata a oslabenie sluchu

Uši sú naším vnemovým orgánom, ktorý je dôležitý nielen pre komunikáciu, ale aj pre našu rovnováhu. Hlavnou príčinou ochorenia sluchu je hlučné prostredie, hlasná hudba cez slúchadlá, či zlá životospráva. O kvalitu sluchu môžeme prísť aj infekčnými ochoreniami, ako sú meningitída, mumps, osýpky. Zhoršenie sluchu spôsobuje aj nadmerná konzumácia alkoholu a niektoré druhy liekov.
Nebezpečné sú antibiotiká aminoglykozidového radu a makrolidového radu. Tiež aj niektoré lieky s diuretickými účinkami, aspirín a nestereoidné protizápalové prípravky.

Často sa stretávame s infekciou stredného ucha, ktorú vyvolávajú najprv vírusové ochorenia, neskôr rozmnožené baktérie v Eustachovej trubici, spájajúcej bubienkovú dutinu s nosohltanom. Tá dôsledkom zápalu opúcha. Tvorí sa zápalová tekutina, ktorá nemôže odtekať a tak tlačí na bubienok, čo spôsobuje bodavú bolesť.

Akútne ochorenia dýchacích ciest spôsobujú bolesti uší, oslabenie sluchu alebo jeho úplnú stratu.

Ponúkame Vám niekoľko prírodných receptov, ktoré zaberajú pri rôznych ochoreniach uší…

Pri bolestiach a zápaloch uší 

- Do šťavy z 1 cibule pridáme 30 kvapiek propolisovej tinktúry, zmiešame. Tekutinu kvapkáme do oboch uší prostredníctvom vatového tampónu (silné prírodné antibiotikum).

- Vytlačíme šťavu z kvetných úborov a listov podbeľu liečivého. 2 – 3 x denne nakvapkáme šťavu do oboch uší. Tiež môžeme pripraviť silný odvar zo sušeného podbeľu. Aplikujeme rovnakým spôsobom.

- Vytlačíme šťavu z listov jablčníka a ružových lupienkov. Zmiešame ich v pomere 1:1 a každý večer nakvapkáme niekoľko kvapiek.

- Zriedime 1 ČL Švédskych kvapiek podľa Márie Trebenovej s 1/2 ČL teplej vody. S kúskom vaty vložíme na noc do ucha.

- Olivový olej pomaly zohrievame spolu s hlavičkou pretlačeného cesnaku, asi 30 min. na miernom ohni (nevaríme), precedíme. Cesnakový olej kvapkáme do ucha pri akomkoľvek zápale alebo bolesti.

Pri šumení v uchu

Môže ísť o jednostranné alebo obojstranné šumenie. Niekedy pri úplnom tichu počuť fyziologické šumenie, ktoré je spôsobené prúdením krvi v malých cievach vnútorného ucha. Na rozdiel od tohto šumenia, patologické šumenie je spôsobené ochoreniami stredného alebo vnútorného ucha, intoxikáciou (fosfor, ortuť, olovo...) a niektorými liekmi. Toto šumenie môže mať určitý charakteristický zvuk (zvonenie, šušťanie, pískanie...), podľa ktorého sa presne určuje ochorenie.

(Podľa Tibetských mníchov je šumenie ucha a pískanie dar z nebies, vaše vyššie Ja žiada o počúvanie intuície.)

- Do ucha kvapkáme šťavu z upečeného póru, šťava by mala byť teplá.

- Namočíme vatu do teplého cesnakového oleja a vložíme na noc do ucha (recept vyššie).

- Do ucha kvapneme pár kvapiek teplého olivového oleja.

- Na ucho prikladáme zohrievajúci obklad z nadrobno nasekanej cibule.

- 3 x denne nakvapkáme do ucha šťavu z bielej kapusty s troškou medu.

- Zmiešame 1 PL paliny pravej, 3 PL pšeničných otrúb a 250 ml červeného vína, zmes privedieme do varu a z bylinnej zmesi robíme obklad na uši.

- Najemno nasekáme 30 g bobkového listu a zalejeme 300 ml olivového oleja. Lúhujeme 6 - 7 dní na teplom mieste. Precedíme a kvapkáme do zlepšenia stavu 3 kvapky denne do každého ucha.

Liečba slabého sluchu

Pred niekoľkými rokmi si americkí lekári všimli, že ľuďom, dodržiavajúcim odporúčanú stravu, sa zlepšil sluch. Biochemické vyšetrenia ukázali, že vplyvom zníženia cholesterolu a niektorých tukových frakcií v krvi je možné zlepšiť prijímanie zvuku o 25 - 30 decibelov.

- Na minimum znížime príjem živočíšnych tukov a soli (denná dávka soli by nemala presahovať 2 g) čiže vynecháme slané, marinované, údené, majonézu, kečup a omáčky, konzervy…)

- Ďalej sa odporúča vylúčiť kofeín (aj čaje obsahujúce kofeín), čokoládu, kakao, sýtené nápoje a alkohol. Mechanizmus škodlivosti v alkohole spočíva v tom, že veľmi rýchlo otrávi mozgové bunky zodpovedné aj za prijímanie zvuku. Tieto bunky jednoducho uhynú.

Ďalej pomáha:

- Rovnako olivový olej s bobkovým listom (príprava vyššie), potierame spánky každý deň.

- Do 200 ml oleja pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Necháme prejsť varom a kvapkáme do ucha 2 – 3 x denne.

- 1 hrsť sušených listov ruty voňavej a hrsť rumančeka kamilkového rozdrvíme na prášok, zalejeme olivovým olejom a lúhujeme mesiac na teplom mieste. Potom precedíme a denne kvapkáme 5 - 6 kvapiek do každého ucha aspoň 30 dní.

Získanú hluchotu zmiernime:

- 1 PL propolisu a 3 PL olivového oleja zmiešame a kvapkáme 3 kvapky do každého ucha.

- Do 3 PL roztopenej masti pridáme 1 PL šťavy z cibule a teplú zmes kvapkáme do uší.

Zápal stredného ucha a iné zápaly u detí

Hlavným obdobím zápalu stredného ucha u detí je obdobie, kedy majú počúvať/počúvnuť. Bolesť v ušiach odráža problémy s výchovou a zobrazuje akúsi revoltu proti „musíš!“ „nesmieš!“. Bolesti predstavujú výkriky o pomoc, zápaly symbolizujú konflikty. Zápaly stredného ucha susedia aj s prerezávaním zubov, ktoré je poznamenané prepukajúcou agresivitou. Dieťa, ktorého potreby sú ignorované, náhle kričí bolesťou a priťahuje pozornosť. Odvracia rodičov od stereotypu a potrebuje byť vypočuté.

Dieťa svojím jemnocitom vníma konflikty rodičov rovnakými zápalmi uší a dutín, kedy nedokáže „počúvať“ hádky, nech je akékoľvek malé.

Podľa typu bolesti môžete dieťaťu zaobstarať homeopatickú (Aconitum 30CH, Belladonna 30CH, FERRUM PHOS 30CH, CHAMOMILIA 30CH, APIS 30, PULSATILLA 30 LACHESIS 30CH – konzultujte s homeopatom) alebo bylinnú liečbu.

Počúvajte však hlas svojho dieťaťa a doprajte mu jeho vlastnú osobnosť, hromadenie nezáujmu by bránilo aj rozvoju dospelého.

Zdroje:
Ruediger Dahlke- Nemoc jako reč detskej duše, FONTÁNA 2011
Dionýz Dugas – 500 najlepších receptov ľudovej medicíny, Knižné centrum 2007
Prof. Christo Mermerski, Dr. Janko Mermerski – Zdravie z prírodnej lekárne, PRÍRODA 2014




Súvisiace produkty