Štetka lesná - dipsacus fullonum
Jej menu sa nemusíte čudovať. Ostré kvety tejto bežnej byliny sa kedysi používali na česanie vlny. Bola to rastlina využívaná rôznymi smermi. Dnes je trošku menej známa, ale stále v popredí pri výrobe domácich liečiv. V poslednej dobe je intenzívne spájaná najmä s účinnou liečbou borélie. Pri našom pátraní po pravde sa nám podarilo nájsť mnoho zaujímavých štúdií, ale keďže nemáme žiadne skúsenosti s liečbou symptómov ochorenia týmto extraktom, nevieme sa k žiadnej prikloniť. Čo sa týka zloženia, tak jediným zdrojom, ktorý hovorí o konkrétnom boji s kmeňom týchto baktérií sú výrobcovia preparátov z rastliny. Nepodarilo sa nám nájsť relevantnú vedeckú štúdiu, ktorá by obsah účinných látok konkrétne spájala s likvidáciou baktérii tohto kmeňa. Avšak vaše skúsenosti hovoria inak, a preto by sme zlepšenie stavu pri borélii pripisovali možno jej čistiacim vlastnostiam. Vrámci starých bylinkárskych kníh, ktoré sú jemne okorenené šamanským nádychom je táto bylina vyslovene vhodná na boréliu, čo sa traduje a prepisuje. Tak sa zatiaľ dostávame do konfliktu medzi vedou a tradíciou. V podstate ako vždy v našej práci. . . a teda budeme sledovať vývoj skúmania tejto byliny aj naďalej.
Štetka lesná je vysoká bylina, ktorá dorastá až do dvoch metrov výšky. Nájdeme ju bežne na Slovensku, aj v Čechách na rumoviskách, rúbaniskách a okrajoch lesov. Zbierame jej koreň, ktorý je veľmi účinný. Bylina je dvojročná. Koreň na zber je ideálny po prvom roku vegetácie a teda kopeme ho prvý rok na jeseň. Z byliny sa suší aj kvet a vňať, ktoré sa používajú aj ako obklady.
Štetka je
Bakteriostatikum
Antivirotikum
Antireumatikum
Stomachikum
Cholagogum
Diaforetikum
Dermatologikum
Kancerostatikum
Obsahuje
Triesloviny
Flavonoidy (baikalein, monolaurin, luteolin)
Alkaloidy
Minerálne látky
Silicu
Glykozid scabiosid
Horčíny
Iridoidy
Saponíny
Deriváty kyseliny kávovej
Aprigenin
Maldivin
Viniferin
Hydroxytyrosol
Využitie
Herpes simplex
Artritída
Reuma
Dna
Ekzémy
Akné
Psoriáza
Vredy žalúdka
Tuberkulóza
Rakoviny tráviaceho traktu
Candida
Detoxikácia
Vyrábame
Čaj
Tinktúru
Obklady
Odvar
Masť
Užívame
Čerstvé listy, alebo odvar z vňate a kvetu prikladáme na fistuly, rany, ekzémy, hemoroidy a kožné defetky. Je vhodná pri reumatických ťažkostiach, dne. Čaj pijeme pri rôznych neduhách najmä v zmesi s kombináciami iných bylín. Pri artritíde používame v zmesi s protizápalovými bylinami.
V literatúre sa uvádza aj účinnosť pri Streptococus pneumoniae. Našli sme aj informácie ohľadom účinnosti v počiatočných štádiách HIV. Z vážnejších ochorení sa jej doplnková terapia aplikuje pri rakovine tráviaceho traktu a kože.
Štetku užívame striedmo a v odporúčaných dávkach od výrobcov preparátov. Ak si chcete vyrobiť vlastnú tinktúru, odporúčame dennú dávku maximálne 3x 4 kvapky. Pretože jej vedľajšie účinky môžu byť rôzne v závislosti od rôznych kontraindikácií pacienta. Zväčša je to búšenie srdca a úzkosť v oblasti hrudníka.
Môžete konzumovať aj čerstvé listy napríklad pridaním do zeleného smoothie. Listy boli kedysi známe ako venušina studňa, lebo svojim tvarom zachytávajú vlahu z prírody.
Táto bylina je hojne využívaná v tradičnej čínskej medicíne ako XU DUAN, čo znamená obnoviť všetko zlomené. A teda v jednoduchosti posilňuje pečeň a obličky, kosti, kĺby šľachy.
Jej homeopaticé riedenie nájdete pod latinským názvom Dipsacus fullonum (synonymum D. sylvestris).
Poznámka: “Wolf Dieter Storl – náš obľúbený autor štetku spopularizoval vo svojej knihe, v ktorej píše o vlastnom uzdravení z boreliózy pomocou tejto byliny tak sa jeho konkrétnym návodom môžete nechať inšpirovať. Autor dokonca boreliózu označuje ako novodobú epidémiu, čo je tiež veľmi zaujímavé vzhľadom k štruktúre baktérie, ktorá sa podobá syfylitickým, ale to je už na inú tému, možno sa jej viac budeme venovať v ďalšom článku.
K liečbe boreliózy by sme mohli priať rastlinu, pohánkovec japonský, Reynoutria. Invazívna bylina, ktorá sa vyskytuje v našich končinách a jej účinok bol vedecky potvrdený. Avšak je mierne toxická, preto jej užívanie konzultujte so skúseným farmaceutom.