Ružová voda

Ruža je nielen nádhernou ozdobou našich záhrad, ale je neodmysliteľnou šúčasťou parfémov a kozmetiky. Pravidelným používaním prinavracia našej pleti pružnosť a jemnosť. Tiež je vhodná pri popraskanej koži. Ruža všeobecne pôsobí antibakterálne. V aromaterapiii sa ruža používa pre jej priaznivé účinky na psychiku. Dnes sú veľmi moderné takzvané hydroláty, čo sú vlastne vedľajšie produkty z destilácie vonných – esenciálnych olejov. V procese destilácie sa totiž z rastliny získava olej a ďalšia je vodná zložka, čomu my hovoríme hydrolát. Je to vlastne kvetová voda. Tá sa potom Ďalej spracováva pre kozmetické použitie. Dnes sú hydroláty voľne dostupné pre každého. Avšak nie je nad to, keď si niečo vyrobíme doma. Ak máte bohatý ružový krík, jednoducho si doma pripravíte ružovú vodu.

Ružové lístky trháme jemne. Nemali by sme ich tlačiť, ani nechať zapariť. Ich textúra je veľmi náchylná na poškodenie.

Pre prípravu ružovej vody potrebujeme: 

hrsť ružových lupienkov
0,25 L kojeneckej vody
dobre uzatvárateľnú sklenenú nádobu

Postup

Čerstvé ružové lístky prepláchneme vodou a vložíme ich do hrnca. Kojeneckú vodu prevaríme a zalejeme ňou okvetné lístky.

Ruže necháme prikryté vo vriacej vode odstáť, až kým voda nevychladne. Ja som kvety pritlačila čistou miskou, lebo sú plíliš ľahké. Potom kvety scedíme a vodu si prelejeme do (tmavej) sklenenej nádoby. Môžeme použiť aj nádobku s rozprašovačom. Ružovú vodu používame ako bežnú pleťovú vodu. Takto si môžete pripravovať vlastnú ružovú vodu celé leto.

Ružovú vodu držíme v chladničke, alebo spotrebujeme do 4 týždňov. Ak by ste si priali predĺžiť spotrebu, stačí pridať 10 kvapiek alkoholu. Ten ale následne pleť jemne vysušuje, tak s tým treba počítať. Ružová voda s alkoholom rovnako môže pôsobiť ako čistiaca pleťová voda.

Pozn.: Ružová voda je vhodná pre všetky typy pleti. Je dokonca vhodná aj v puberte, v období akné. Odporúča sa ako pri suchej, tak pri mastnej pokožke.




Súvisiace produkty