Psychická úľava

Syndróm vyhorenia, pocit úzkosti, apatia, depresia, nechutenstvo, smútok, neistota, stres, nízka sebadôvera, nedostatok motivácie, neustály hnev. . .

Keď naozaj chceme, dá sa to zvládnuť! Ak sa ocitáte v životnej situácii, kedy frustrácia a nepohodlie ovládajú všetko, prvý krok je rozhovor so skúseným psychoterapeutom a nie je to žiadne zlyhanie, ani hanba. A nikto o tom nemusí vedieť...

Druhá alternatíva sú byliny. U nás stále dostupné v dobrej kvalite a v pestrej ponuke či už na lúkach, alebo v obchodoch, a my vám dáme návod na to ktoré a ako užívať, ale najpodstatnejší krok v takýchto situáciách je rozhovor sám so sebou, ku ktorému návod z mojich skúseností s klientmi nájdete nižšie.

ZDRAVÝ NERVOVÝ SYSTÉM A JEDLO

Náš nervový systém je veľmi často spojený s tým, čo jeme. Príliš veľa mäsa, cukru, kofeínu, soli a alkoholu podporuje úzkosť, pocit napätia, stresu a únavy. Úpravou stravy eliminujeme veľké percento vzniku náladovosti a stavov, ktoré považujeme za negatívne emócie.
Strava musí obsahovať čerstvú zeleninu a ovocie, orechy a semená, vyvážený kvalitný proteín, zelenú zeleninu, koreňovú zeleninu a fermentované mliečne potraviny ako je jogurt, alebo kefír.
Z ovocia sú ideálne grepfruit a citróny. Do jedálnička raz za čas môžete pridať aj tzv. superpotraviny ako je spirulina, včelí peľ, alebo chlorella.
Vyvážené hodnoty kalcia sú rovnako dôležité. Kalcium nevplýva len na stavbu nášho tela, ale aj na nervový systém. Potraviny s prirodzeným obsahom kalcia sú napríklad: Amaranth, cícer, púpava, horčicové semienka, ovsené potraviny, žihľava ...

ZDRAVÁ REGENERÁCIA

Ak je zaťažená myseľ, telo je stiahnuté. Rýchlym životným štýlom telo vieme dosť zaťažiť, ale čas na jeho regeneráciu nepovažujeme za dôležitý.
Regenerácia znamená absolútny kľud a priestor pre to, aby telo mohlo začať znovu fungovať správne. Správnej regenerácii by nemal chýbať pobyt v prírode, prechádzky, jemné rehabilitačné techniky, masáže, lymfomasáže, alebo poobedný spánok. Každý z nás vie, čo mu vyhovuje a pomáha. Regenerácia by nemala chýbať aspoň 1x týždenne.

BYLINY PRE ODĽACHČENIE MYSLE

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ /hyperricum perforatum/ , chronicky známa bylinka, ktorá rozjasňuje myseľ. Už z histórie rôznych kultúr vieme, že sa táto bylina slnka považovala za jeden z najúčinnejších liekov pri depresii, nespavosti a náhlej úzkosti. Okrem toho, že pôsobí na nervovú sústavu tak, že ju odľahčí, regeneruje tiež močové cesty. V zmesi je potrebné použiť ľubovník z väčšej časti a doplniť bylinkami, ktoré buď vylepšia jeho chuť, alebo podporia jeho účinok. Z našej skúsenosti je ideálny v zmesi s medovkou a harmančekom.

ŽELEZNÍK LEKÁRSKY /verbena officinalis/ pôsobí povzbudivo, je vhodný pri syndróme chronickej únavy, vyčerpanosti, syndróme vyhorenia. Tým, že urýchľuje metabolické procesy, nabudí a dodá životnú energiu. Železník je vhodný na pitie aj ako jednodruhová bylinka. Jeho zloženie obsahových látok sa nestretáva s kontraindikáciami. Chuťovo je výborný napríklad s levanduľou.

VALERIÁNA LEKÁRSKA /valeriana officinalis/ fytosedatívum, veľmi dobre pôsobí pri nespavosti a náhlej úzkosti. Tým, že harmonizuje aj tráviacu sústavu, je vhodná pre ľudí, ktorí z pocitu úzkosti a hnevu nemôžu jesť, alebo majú žalúdočné ťažkosti. Rovnako pôsobí aj na hormonálny systém, takže ak máte pocit, že dôvod vašej nepohody je PMS, je to vhodná bylinka pre vás.
Valeriánu je vhodné kombinovať najmä pre jej mdlú aromatickú chuť. Odporúčame harmanček, sladovku, medovku, alebo jahodu, či černicu.

OVOS SIATY /avena sativa/ Vňať ovsa je zdrojom silíc a minerálov. Tým zjemňuje nervové vyčerpanie, preťaženosť a nespavosť. Ovos môžeme prijímať vo forme čaju, alebo tinktúry. Rovnako je vhodná aj konzumácia obyčajných ovsených vločiek.

Ďalšie bylinky vhodné pre uvoľnenie a upokojenie: chmeľ obyčajný, levanduľa lekárska, medovka lekárska, rumanček kamilkový, rozmarín lekársky, sibírsky ženšen /eleuterokokus/, kocúrnik obyčajný, šišiak bajkalský.

Z bylín si môžete pripravť tinktúru, alebo čaj. Čaje je vhodné piť v doobedňajších hodinách. Pri čaji na spanie je vhodné vypiť šálku sedatívneho čaju do 20 hodiny.

Z každej z bylín si môžete pripraviť aj masť, ktorú môžete mať vždy pri sebe a aplikovať ju na miesta spánkov, zápästia, predlaktia a do podkolenia.

Ak vám vyhovuje forma oleja, tak v Našej Bylinkárni nájdete návod, ako si ho jednoducho pripraviť. Takýmto olejom môžete masírovať oblasť šije a hrudníka.
Tieto formy aplikácie sú pohodlné a vhodné aj pri cestovaní, alebo dlhodobej záťaži, kedy človek nemá priestor a čas na varenie čaju.

BACHOVE ESENCIE

Už chronicky známe terapeutické kvapky na báze bylín, ktoré sú presne určené pre jednotlivé emócie a ich zjemnenie. U nás nájdete o esenciách a filozofii Dr. Bacha všetky podrobné informácie. Pre zhrnutie ponúkame zoznam najžiadanejších esencií podľa typu emócie:
náhla úzkosť – 21. horčica – mustard
strachy – 20. čarodejka škvrnitá – mimulus
zúfalstvo, beznádej – 13. – útesovec európsky – gorse
vyčerpanie – 23- oliva – olive
Rescue remedy komplexná okamžitá úľava pri rôznych potrebách upokojenia mysle a tela.

AJ TAK SI NAJLEPŠIE POMÔŽETE VY SAMI


Každý z nás si v sebe nosí svoju záťaž, históriu, ktorá sa prehlbuje zo psyché do tela. Nie je ničím výnimočné, že máme traumy, úzkosti, nevysvetliteľné nálady a nikdy nie sme spokojní. Lebo ten, kto tvrdí, že musíte byť spokojný a šťastný tak sa vás chce sladko zbaviť. A my tomu veríme. Stále sa snažíme byť v pohode a robiť všetko tak, aby boli tí okolo nás spokojní.
Zabúdame na to, že za nás nič a nikto neurobí. Že žijeme sami pre seba. Ak chcem preniesť zodpovednosť za svoje šťastie na partnera, zbavujeme sa svojej vlastnej schopnosti byť spokojný sám so sebou.
Porovnávame sa, delíme, tlačíme na seba. Toto všetko je dnešný dokonalý svet. Byť krásny, výkonný, úspešný, moderný, mať všetko to, čo treba a hlavne to, čo netreba.

Potom sa prejaví úzkosť, strach, nedocenenie, falošné šťastie, prejedanie, fajčenie, zamykanie problémov v baroch a ďalšia snaha o to, aby nás spravil šťastným niekto iný, alebo niečo iné. Kamarátka, ktorá nás vypočuje, posúdi, odsúdi? Mama, ktorá vypočuje a mudruje? Manželka, manžel ktorý to už dávno hovoril...

Nie. Strácame sa v predstavách a očakávaniach. Je potrebné si nájsť ten čas na premýšľanie o sebe. V akejkoľvek situácii nezmeníme nikoho a nič. Len seba. Zásadne len seba, svoje vnímanie a nastavenie. Keď sme v strede nespokojnosti a konfliktu osobnosti, sami so sebou, alebo s okolím, položme si jednoduchú otázku: Čo potrebujem? Čo by som mohol urobiť ja, aby boli veci inak? Aké je moje očakávanie a čo pre jeho naplnenie môžem spraviť ja? Nepýtajte sa na radu od iných. Pýtajte sa seba! Nepotrebujete vypočuť. Potrebujete počúvať vy – seba!

Toto je cesta spoznania sa. Zakaždým zlým dňom a pocitom krivdy hľadajme seba samého a upevňujme v sebe naše pocity. Obviňovanie a hnev posúvajú negatívne energie, ktoré sa nám vracajú a točia s nami. Ak by sme sa stále pýtali samých seba, čo je pre nás najlepšie a ako to vieme my (nie tí ostatní) zmeniť, dostali by sme sa do pocitu kontroly, ktorý nám tak veľmi chýba. Lebo kontrolovať sa nedajú myšlienky, činy a rozhodnutia iných, ale len naše vlastné. Ono to znie veľmi banálne, ale koľkokrát denne obviníte niekoho iného ako seba? Čudovali by ste sa, že denne obviníme 2-10x niečo a niekoho iného z toho, že nám nie je dobre, alebo niečo nie je podľa našich predstáv.

Toto je banálne zahĺbenie sa do svojho vnútra, ktoré potrebuje každý z nás ku zdraviu. Získavame tak potrebnú sebaistotu. Nehľadáme ju u iných, ale u seba! Lebo nikto a nič to za nás nespraví.
Momentálne je veľmi moderné mať svoj stred a rovnováhu. Všetci ju hľadáme v meditáciách, na jóge, v symboloch a kameňoch ...  , zas sa budem opakovať. Nič nám nepomôže ak nespoznáme samých seba. Odpoveď na otázku KTO SOM? By nemala byť mama, dcéra, priateľka, manželka. Tým máme zase zástup ľudí pred nami... Odpoveď by mala byť : „JA.“ Ja a ja na prvom mieste vo výbere sedadla v kine, parkovacieho miesta, reštaurácie. . .
Ja by som mal robiť to, čo je pre mňa to najlepšie, lebo viem, čo chcem. A to je stred. Keď som stotožnený s tým, čo chcem, čo viem, ako vyzerám, ako pracujem, čoho som schopný a neschopný. Usadenie sa vo vlastnom vnútri. Pochopenie svojich limitov a vnímanie svojich slabostí ako svoju prirodzenú podstatu.

Tým sa dostaneme do momentu v živote, kedy pochopíme, že aj tí ostatní majú svoje limity. Tým nebudeme od seba, ani od nich očakávať viac. Dovolíme sebe a ostatným byť nedokonalými, lebo tým sme najdokonalejší.

Vtedy prichádza moment, ktorý ja nazývam, prepáčte mi všetci, ale je to výstižné...
„salam-parky“. Aspoň som vás trošku pobavila ...

Čiže akonáhle príde situácia, ktorá by nás mala rozkývať a ohnúť nás smerom dozadu, pustíme ju v danom momente od seba preč! Okamžite, tu a teraz! Lebo máme úžasnú schopnosť zabúdať, ktorá dokonale funguje a spája šťastie s odpustením a prepustením situácie.

Toto nie je načítané učenie, toto mám odžité so svojimi klientmi, ktorí častokrát idú dlhú cestu, aby vedeli zavnímať svoje „ja“ a svoje telo. Túto cestu prechádzam tiež sama každý deň, lebo mám pocit, že nikdy nekončí, a vždy vieme byť silnejší a vyššie k svojmu „ja“, ktoré je tak nedosiahnuteľne vysoko.
Čo viem s istotou je to, že sa tak dá žiť jednoduchšie a ľahšie.

Autor: Daniela Viskupič

Zdroje: Naša Bylinkáreň
Rosemary Gladstar, Herbal recipes for vibrant health, 2008
Aruna M. Siewert, Prírodné psychofarmaká, NOXI 2015
Foto: pexels.com, Lucas




Súvisiace produkty