Prečo prírodná liečba nezaberá
V dnešnej dobe, kedy máme všetko hneď a na dosah, chceme aj od svojho tela, aby robilo všetko hneď. Rýchlo schudnúť, mať dlhé nechty, krásne vlasy, naučiť sa jazyk, nemať vrásky... Všimli ste si, že príroda nám nič neurýchľuje? Keď, napríklad chceme cestovať, diaľku našej Zeme musíme prekonať tak či tak a vieme tomu prispôsobiť všetko. Keď chceme mať v záhrade ovocný strom, musíme si počkať, kým začne rodiť. Podobne je vnímaná aj obyčajná choroba. „Som chorý, nemám čas ležať.“ Na ležanie sa však vždy nájde čas až neskôr, keď už telo skutočne nevládze a zostaneme už „totálne“ chorí.
Dnes je moderná doba, do hry sa vracia prírodná liečba. Tak to skúšame všakovako, naozaj všetko. Ale nepomáha to, lebo na tretí deň choroby je nám najhoršie a v tom najhoršom stave sa vyberieme k lekárovi. Nevyberieme sa tam, keď treba ísť do práce a máme sopeľ a jemne zvýšenú teplotu. Vyberieme sa tam, keď už nedokážeme vstať z postele. Lekár nám nasadí lieky. Zázračne sa na štvrtý deň cítime lepšie. A na piaty už sme v práci. „Najprv sme si mysleli, že to dáme prírodou, ale nedalo sa. Museli sme si dať antibiotiká a hneď to prešlo“. Hovoríme o bežných vírusových a zápalových, jesenných a zimných ochoreniach. V tomto stereotype sa dejú veci, ktoré sa dajú zmeniť.
Prírodná liečba nezaberá okamžite a nie je to preto, že by bola slabšia alebo menej schopná liečiť bežné neduhy. Prírodná liečba zaberá, ak jej dáme príležitosť. Ale nie len v tom zmysle, že to s ňou skúsime, ale tak, že dáme telu priestor pre jej spracovanie. Hovorí sa, že bežná choroba trvá s liekmi 7 dní a bez liekov týždeň. A je to tak. Telo potrebuje zhruba týždeň na spracovanie všetkých štádií ochorenia. Ten tretí deň je väčšinou najslabšie a preto sa cítime „pod psa“. Ak by ste zostali verní prírodnej liečbe aj tretí deň, možno by bol priebeh úplne rovnaký...
ZAČAŤ SA LIEČIŤ PRÍRODOU JE AKO PRESTAŤ FAJČIŤ
Telo bolo doteraz zvyknuté dostať pri každej teplote paracetamol, pri každej bolesti analgetikum, každý kašeľ tlmíme. Skrátka si vymazaváme akékoľvek symptómy, ktoré pre nás znamenajú nepohodu a diskomfort. A to je odpoveď na otázku, prečo nám prírodná liečba nefunguje. Lebo tá funguje presne naopak. Byliny, koreniny, zdravá strava, to všetko funguje tak, že priebeh choroby podporí – a tým ho urýchli. Pretože choroba sa nedá vymazať alebo obísť. Ak je systém chorobou oslabený, jediné čo vie, je brániť sa, ale zázračne ju odstrániť nevie. Prírodná liečba podporuje prejavy choroby. To, že kašleme a smoklíme nie je náhoda, je to obranný mechanizmus tela, akým sa zbavuje zápalu. Čiže, ak sme zvyknutí na to, že potláčame symptómy niekoľko rokov a vlastne ani nevieme, ako naše telo reaguje na ochorenie bez bežných liekov, prírodná liečba nám samozrejme nezaberie. Bude nám trvať až niekoľko ochorení, aby sme telu dali možnosť zapracovať, už spomínanú, liečivú silu bylín. O tej sa už na základe moderných vedeckých skúmaní pochybovať nedá. Jediné, o čom sa dá pochybovať, je správne dávkovanie a správny výber bylín.
AKO POSTUPOVAŤ PRI RÍRODNEJ LIEČBE
- Základná a tá najdôležitejšia vec pre dieťa a pre dospelého, počas choroby, je byť v pokoji a pohodlí. Čiže byť tam, kde sa cítite najlepšie.
- Spánok, oddych, relaxácia. To je najsilnejší trojboj pri akomkoľvek liečení, či už akútnom alebo chronickom.
- Upraviť jedálničiek tak, aby bol pestrý, ale jednoduchý. Neobsahoval ťažko stráviteľné jedlá, príliš veľa múky, cukru a mliečnych výrobkov. Telo sa tak nemusí príliš venovať spracovávaniu zložitých potravín a má tak väčší priestor na zapracovanie bylinnej liečby.
- Piť čo najviac tekutín, aby sa telo prečistilo. Tekutiny nepijeme ani príliš studené a rozhodne nie príliš horúce.
- Doplniť zásobu dôležitých vitamínov, pri horúčke aj minerálov.
- Nefajčiť a nepiť alkohol. Ak sa má telo vysporiadať počas choroby aj s fajčením a alkoholom, doba vášho liečenia sa predlžuje o 1-2 dni.
- Dávkovať bylinnú liečbu tak, aby bola bezpečná a účinná. Nájsť byliny, ktoré sú si podobné zložením. Návod ako si namiešať svoju bylinnú zmes nájdete TU.
- Sledovať telo a pozorovať jeho reakcie na bylinu. Tak si aj vy zapamätáte, čo ako funguje a budete to môcť využiť v budúcnosti.
- Aj na teplotu existujú alternatívne riešenia.
- Pri každom ďalšom ochorení, ak je to možné, opakovať postupy a zotrvať pri bylinnej liečbe.
BYLINY AKO DOPLNKOVÁ TERAPIA
Ak nie ste za prírodné liečenie alebo nemáte dôveru v tento spôsob, nemusíte sa premáhať. Byliny môžete používať aj preventívne. V období chrípok si môžete nasadiť rôzne druhy imunostimulantov, ktoré sú vhodné ako pre dospelých, tak aj pre deti. Ak zotrváte pri pravidelnom užívaní, ochorieť môžete, ale priebeh choroby bude nielenže miernejší, ale ak v tom období zvýšite dávku svojich imunostimulantov, zaberú vám. Toto je príklad toho, ako si vieme telo „pripraviť“ na podpornú bylinnú liečbu tak, aby nám zabrala.
Niektoré zo známych a dostupných imunostimulantov: echinacea, fenikel, eleuterokokus, špargľa, žerucha, žen- šen.
V rámci preventívnej liečby nevynechajte byliny, plody a potraviny s vysokým obsahom vitamínov a vlákniny. V jesennom období je ideálne napríklad obyčajné domáce jablko, rakytník, cibuľa, cesnak, chren a šípky.
Nazdravie!
poznámka: S prírodnou liečbou sa na základe vášho zdravotného stavu vždy poraďte s farmaceutom, alebo lekárom.
foto: pexels