Pečeňové fľaky

Hovorí sa im aj starecké fľaky, ale máva ich stále viac mladých ľudí. Objavujú sa najmä v oblasti tváre a rúk. Zväčša bývajú reakciou unavenej kože z UV žiarenia, ale to nevylučuje fakt, že je to aj signálom unavenej pečene. Ak máte menej 60 rokov a objavili ste na koži významné množstvo týchto škvŕn, je potrebné zamyslieť sa nad výživou svojho tela a ochranou pred slniečkom.

Pečeň má veľa úloh, najmä pri tazkvanej látkovej výmene, kde priebieha spracovávanie živín a toxicity. Pečeň je naše chemické laboratórium.
Všetky tri základné druhy živín – cukry, bielkoviny a tuky – sa po rozložení v tráviacom ústrojenstve dostávajú krvou do pečene, kde sa ďalej spracúvajú. Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, vytvára enzýmy, ktoré sú potrebné pri chemických procesoch v organizme. Podieľa sa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zrážaní krvi.

Ak je pečeň zaťažená, môžeme pozorovať aj už spomínané zmeny na koži, ktorých sa ale dá aj zbaviť.
Už nemusíme pripomínať to, že čo je vidno zvonka, musí sa začať liečiť zvnútra.

My radíme vždy nasledovný postup:
- Začať hlavou, stravou a pravidelným pohybom. To je asi 80% úspechu!
- Piť čaje (byliny) popdorujúce správne fungovanie orgánov.
- Ošetrovať, mazať a obkladať zvonka.

Ako ozdraviť pečeň a tým zregenerovať svoju pokožku:
- Obmedzíme v jedálničku živočíšnu bielkovinu. To znamená mäso, mlieko, mliečne výrobky, syry, tvarohy, jogurty, maslo, vajcia … aspoň na nejaký rozumný čas, minimálne však 4 týždne.
- Vylúčime, alebo obmedzíme na minimum cukor.
- Vylúčime alkohol, kávu a cigarety.
- Po 17. hodine nekonzumujeme žiadne živočíšne potraviny.
- Do jedálnička, na dennej báze pridáme strukoviny a obiloviny, čerstvé klíčky, farebnú zeleninu (mrkva, cvikla, kápia), zelené potraviny (napr. chlorella, jačmeň, spirulina), dostatočné množstvo nesýtenej, neminerálnej čistej vody, zeleninové a ovocné šťavy. Orechy, semená a rastliné oleje (najmä olivový).

Týmito zásadami podporíme premenu odpadových látok tak, aby ich telo dokázalo dostatočne vylúčiť prirodzeným spôsobom a aby sa nevylučovali inak (napr. aj zmeny na koži).
Našu pečeň významne zaťažujú aj niektoré lieky, ktoré musí spracovávať. Ide najmä o hormonálnu antikoncepciu, alebo inú hormonálnu liečbu. Rovnako lieky na báze kortikostereoidov a tetracyklínu.
Pozn.: V tehotenstve sa mení prirodzená hormonálna rovnováha, preto sú pečeňové fľaky v tehotenstve bežnou a prechodnou záležitosťou.

Byliny, ktoré môžete použiť vo svojej čajovej zmesi pre podporu funkcie pečene

puškvorec obyčajný – Acorus calamus
Radí sa medzi žalúdočné lieky, pôsobí všestranne na pečeň, žlčník, a žalúdok. Dodáva orgánom vitalitu. Puškvorec užívame v zmesi, alebo ho striedame s podobnými bylinkami.
zemežlč menšia – Centaurium erytraea
Mimoriadne horká bylina podporujúca vylučovanie gastrických štiav. Povzbudzuje tráviaci trakt, tvorbu červených krviniek a imunitný systém. Je bezpečná aj na samostatné užívanie, nie je však veľmi chutná.
rasca lúčna - Carum carvi
Zlepšuje trávenie a činnosť čriev. Ak cítime tlaky v brušnej dutine, okamžite pomáha rascový čaj.
horec žltý - Gentiana lutea
Podporuje tvorbu žalúdočných štiav, zlepšuje trávenie. Neužívame pravidelne ani dlhodobo.
ďatelina lúčna – Trifolium pratense
Čistí krv, podporuje trávenie, zastavuje vracanie, podporuje pankreas. Je bezpečná na dlhodobé užívanie.
bedrovník anízový – Pimpinella anisum
Pôsobí priaznivo pri žalúdočných a črevných kolikách. Podporuje pakreas. Je bezpečný na užívanie a vhodný aj pre deti.
vachta trojlistá – Menyanther trifoliate
Jej horkosť prospieva činnosti pečene, žlčníka a žalúdka. Môžeme ju užívať pri nedostatku, aj prebytku gastrických štiav. Užívame výlučne len ako súčasť čajovej zmesi.
železník lekársky – Verbena officinalis
Má vysoký obsah horčínov, podporuje trávenie a dobrú náladu 
archangelika lekárska – Archangelica officinalis
Je rovnako slávna ako ženšen, alebo puškvorec, celkovo ozdravuje organizmus a hodí sa do každej čajovej zmesi. Horký koreň poporuje trávenie.
púpava lekárska – Taraxacum officinale
Zlepšuje činnosť žlčníka, pankreasu a čriev. Znižuje krvný tlak a čistí krv.
kôpor voňavý – Anethum graveolens
Podporuje činnosť žalúdka a čriev, pôsobí proti plynatosti, zlepšuje trávenie a pomáha pri črevných kolikách
pestrec mariánsky – Silybum marianum
Prospieva žlčníku, pečeni a celej tráviacej sústave. Zlepšuje krvný obeh, pomáha pri migréne, žihľavke, sennej nádche a cestovnej nevoľnosti. Pestrec kombinujeme a striedame s inými bylinami.
pečeňovník trojlaločný – hepatica nobilis
Lieči pečeň, pomáha pri kameňoch a piesku v žlčníku, zlepšuje činnosť sleziny, pankreasu. Bylinka je vhodná aj na užívanie ako jednodruhový čaj.
mäta prieporná – Mentha piperta
Posilňuje činnosť žlčníka a pečene.

Recepty na ošetrovanie pokožky:

arašídový olej
Pečeňové škvrny zľahka potierame arašídovým olejom krúživým pohybom 3x denne dlhodobo.
benedikt lekársky
Sušenú drogu zmiešame v pomere 1:2 s olivovým olejom, necháme pár hodín „postáť“ a kašičkou masírujeme škvrny niekoľkokrát denne.
masť z lipkavca
Táto masť je osvedčeným prostriedkom na akékoľvek škvrny. V panvici zahrejeme 500g základu masti (bravčová masť, prírodné maslá a oleje, lekárska vazelína) a vsypeme 5 hrstí lipkavca (môže byť ktorýkoľvek. Lipkavec syridlový, obyčajný, alebo mäkký). Masť necháme macerovať asi týždeň a sem tam ju roztopíme. Potom scedíme a vlejeme do kelímku. Fľaky potierame niekoľkokrát denne dlhodobo.
cédrová tinktúra
Fľašu naplníme umytými a nadrobno posekanými listami cédra, zalejeme pálenkou a necháme macerovať dva týždne. Potom zlejeme. Tinktúru nanášame na škvrny niekoľkokrát denne.
citrónové jadrá
Z citróna vyberieme asi 10 jadierok, jemne ich rozmixujeme a zalejem 1PL olivového oleja. S týmto olejom potierame škvrny niekoľkokrát denne dlhodobo.

Duševná príčina
Akákoľvek indikácia poruchy pečene je horkosť. Nenávisť, držanie si hnevu. Neochota prijať a odpustiť. Práve preto sú to aj pomalé ochorenia, kvôli tomu, že si v sebe držíme tieto vlastnosti dlhodobo a dlho sa aj odstraňujú. Je dôležité prijímať veci také aké sú a také aké sa vyskytnú a nebojovať príliš horlivo.
Akákoľvek anomália na koži nás navádza k tomu, aby sme sa mali radšej. Aby sme viac dávali seba na prvé miesto, ako ostatných.




Súvisiace produkty