Nadúvanie
Nafúknuté brucho, nepríjemný pocit ťažoby, nepohodlia, niekedy problémov pri pohybe.
Črevné plyny vznikajú v dôsledku zloženia stravy, nepravidelného stravovania, zmeny sliznice žalúdka, čriev, zápaly-kolitídy, gastroenteritída. Takisto vekové príčiny alebo zápcha, zle požutá strava, či parazity.
Pri ťažko stráviteľných jedlách sa brucho nafukuje, ak to napríklad preženieme s mastnými jedlami. Niektoré bielkoviny a tuky sú veľmi tažko stráviteľné. Nedostatočne spracovaná potrava potom vyžaduje prietok vody v črevách a preto je nafúknutie brucha silnejšie.
Tiež, ak neraňajkujeme, ani neobedujeme, väčšinou si dáme len večeru, tento spôsob stravovania spôsobuje trvalé zmeny v peristaltike čriev a to buď spomalenie,alebo urýchlenie. V oboch prípadoch rýchlejšie vznikajú črevné plyny. Preto si treba stravu postupne prerozdelit počas dňa.
Chronická kolitída môže spôsobiť vytváranie rán na vnútornom povrchu čriev. Je však možné, že proces zasiahne celé segmenty bez toho, aby vznikli ohniská. Hlavnými príznakmi sú nafukovanie, črevné plyny a bolesti v dolnej časti brucha.
Snažte sa postupne vylúčiť z dennej rutiny jeden druh potraviny aspoň na jeden týždeň, aby ste zistili, či vám náhodou nespôsobuje nadúvanie napríklad lepok, alebo laktóza.
Bylinné recepty na pomoc pri nafukovaní:
- 100 g pomletého ľanového semena, 100 g medu a 100 g olivového oleja (ako mierka stačí aj polievková lyžica) užívame 2x denne pred jedlom 1 ČL počas 3 mesiacov. Zmes si zarábame stále čerstvú.
- Propolisová tinktúra 2x denne 1 ČL do teplého mlieka alebo vody 30 min. pred jedlom.
- Do 3 l vody pridáme 1 PL zemežlc, 1 PL ľubovník, 1 PL rebríček, 1 PL mäta, 1 PL palina pravá. Privedieme k varu, varíme na miernom ohni 1 minútu. Precedíme, skladujeme v chladničke asi 5 dní. Užívame 200 ml odvaru s 1 PL medu 30 min. pred jedlom.
- Zmiešame rovnaké množstvá ľanového semena, ľubovníka, mäty, slezu a anízu, varíme v 1 l vody asi 8 minút. Užívame 1 ČL vždy pred jedlom.
- 50 g harmanček, 50 g aníz, 50 g koriander, 50 g mäty, 50 g fenikel, 50 g valeriána. 2 PL tejto zmesi varíme v 1 l vody. Odvar prijeme ráno a večer nalačno.
- 500 g medu, 2 PL olivoveho oleja, 3 PL ľubovníka, všetko zmiešame. Užívame 1 PL zmesi 3 x denne pred jedlom.
- Pri bolestiach brucha najemno podrvíme listy kassie ostrolistej (senný list) , nahrejeme ich na slabom ohni a preosejeme. Získaný prach zmiešame s 1 pohárom medu. Užívame 1 PL zmesi vždy, keď si počas dňa spomenieme.
- deťom aj dospelým pomáha feniklový olej
Pri chronickom nadúvaní a nevoľnosti treba zvážiť aj ako príčinu stres alebo identifikovať pôvodcu bolesti (kolegyňa, švagriná, ...)