Mrlík biely - Chenopodium album
Burina, ktorú s radosťou trháme v záhrade, lebo kvôli jej plytkému koreňovému systému nám to ide ľahko. Kedysi sa pestovala v celej Európe ako liečivá rastlina, no dnes sa v domácej liečbe využíva už menej. Jej liečebné účinky sa zužitkovávajú najmä v Indii a Japonsku. Celá rastlina je bezpečná na užívanie, jej listy sú podobné špenátovým listom, využitím, aj zložením.
Mrlík je
- Antiflogistikum (protizápalový)
- Analgetikum (proti bolesti)
- Antibiotikum
- Antireumatikum
- Afrodiziakum
- Cholagogum (podpora vylučovania žlče)
- Amarum (podporuje chuť do jedla a vylučovanie tráviacich štiav)
- Antimykotikum (protiplesňové účinky)
- Antispazmolitikum (uvoľňuje kŕče)
- Diuretikum (močopudný)
Obsahuje
- Kyselinu askorbovú
- Fenoly
- Taníny
- Saponíny
- Kyselinu fytovú
- Alkaloidy
- Flavonoidy
- Silice
- Proteíny
- Vitamíny A iné
Využitie
- Reumatizmus
- Dna
- Artritída
- Kardiovaskulárne ťažkosti
- Bakteriálne zápaly
- Bodnutie hmyzom
- Popáleniny
- Plynatosť
- Rakovina prsníka
Vyrábame
Používame najmä v kuchyni, Tinktúru, Zápar, Obklady
Používame
Mrlík sa v minulosti používal najmä ako potravina. Podobne ako špenát. Do šalátov, polievok, alebo ako príloha. Jeho semená sú jedlé a ak poznáte quinou a používate ju, vedzte, že je to semeno z jedného z druhov mrlíku. Preto semeno z mrlíku bieleho môžete používať rovnako. Pri vyhodnocovaní alkoholového extraktu z mrlíku sa zistilo, že vrámci skúmaných baktérií najviac pôsobí na Staphylococus aureus, teda zlatého stafylokoka. Ďalej úspešne ničí kmeň Escheria coli a okrem iného aj Salmonela typimurium. V štúdii sa udávajú priaznivé účinky aj pri nádorovom ochorení prsníka, práve kvôli stimulácii estrogénu. Rovnako má význam užívať mrlík pri reprodukčných výzvach.
Pri popáleninách prikladáme čerstvé rozdrvené listy. V Indii sa bylina využíva najmä pri zápchach a odvodňovaní. Z listov mrlíku si môžete urobiť čerstvý čaj, alebo si listy môžete usušiť. Ideálna doba zberu je v letných mesiacoch.
Negatívne účinky
Pri nadmernej konzumácii semien sa preukázal negatívny účinok v súvislosti s pobytom na slnku. Vznikajú kožné iritácie a opuchy.
Mrlík sa neodporúča pacientom, ktorí medikamentózne stimulujú zrážanlivosť krvi a pacientom po operáciách. Kontraindikácia je tiež tehotenstvo a dojčenie. Mrlík nepodávame deťom do 6 rokov.
Zdroj:
Ali Esmail Al-Snafi. / Vol 5 / Issue 1 / 2015 /10-17. e-ISSN 2249 - 7749 Print ISSN 2249 – 7757
THE CHEMICAL CONSTITUENTS AND PHARMACOLOGICAL EFFECTS OF CHENOPODIUM ALBUM - AN OVERVIEW
Ali Esmail Al-Snafi , Department of Pharmacology, College of Medicine, Thi qar University, Iraq