Kŕčové žily
Kŕčové žily sú jedným z prejavov choroby, ktorú označujeme ako chronická žilová nedostatočnosť. Táto choroba spočíva v zhoršení odtoku krvi žilami z nôh a z toho potom vyplývajú prejavy tejto choroby - kŕčové žily, opuchy nôh, pocity ťažkých nôh, unavené nohy, nočné kŕče, pigmentácie v dolných častiach predkolení (hnedasté škvrnky) a konečne najťažším prejavom tejto choroby sú vredy predkolenia.
Krv prináša našim bunkám živiny a kyslík a zároveň odnáša odpadové produkty. Avšak, ak prichádza k zaťaženiu nervového systému, akákoľvek snaha o nápravu krvného obehu alebo srdcovej činnosti je tak trochu márna. Náš organizmus má uzatvorený krvný obeh. To znamená, že krv prúdi len v cievach a nevyteká z tela. Krv okysličujeme prijímaním potravy, slnka, vody, pohybu, toto sa mení na energiu, ktorá vysiela prostredníctvom krviniek všetky tieto elementy do celého nášho tela*.
Čiže, ak trpíte kŕčovými žilami, dáme vám rôzne tipy z bylinkárne ako si pomôcť pri zmiernení príznakov a liečiť si žilky, ktoré vás trápia, najmä z estetického hľadiska. Začať však musíte tak, ako vám radíme pri každom ochorení. Od hlavy. Upokojiť nervovú sústavu, spravidelniť pohyb, pobyt na čerstvom vzduchu a najmä premýšľať nad tým, čo jete. Pred liečbou odporúčame očistu tela. Naučiť telo pracovať tak, ako by malo alebo mu to pripomenúť, ak zabudlo.
Eliminovať stres, vyhýbať sa mäsu, múke, cukru a piť veľa nesýtenej neminerálnej čistej vody. Konzumovať zelenú zeleninu, sezónne, tunajšie ovocie a podporovať látkovú výmenu vhodnými koreninami, orechami, semenami a olejmi. Vynikajúci olej pre krvný obeh je olej z pšeničných klíčkov. Ak si denne zmiešate 1/4 ČL kajenského korenia s 1 PL oleja z pšeničných klíčkov a budete zmes jesť 3 x denne, po 3 týždňoch môžete pozorovať na sebe zmeny. Táto kombinácia prečisťuje vaše artérie, cez ktoré, ak sú zanesené, je čoraz náročnejšie pretlačiť krv cez cievny systém. Cievy strácajú elasticitu, praskajú a vydúvajú sa. To sú kŕčové žily.
Ak by ste volili čajovú zmes pre podporu čistenia ciev a krvného obehu, voľte: hloh, kajenské korenie, žihľava, krušina (pozor! laxans), list červenej maliny, medovka a rebríček.
Nezabudnite, nikdy, pri chronických ochoreniach, neužívame jednodruhovú čajovú zmes! Ak nás trápi niečo dlhšiu dobu, zmiešame minimálne 8 sebe podobných bylín. Čiže aj tie, ktoré sme vymenovali, môžete zmiešať v pomere 1:1 (až na krušinu, tej dajte menej, kvôli laxatívnym účinkom).
Doplňte železo, ktoré podporuje tvorbu červených krviniek (červená repa, žihľava, biominerálne soli FERR PHOS), kyselinu listovú a vitamín B12. Ak trpíte stresom alebo ste pod neustálym tlakom, kombinujte v prípade potreby bylinky: hloh a valeriána v pomere 1:0,5, ktoré vás upokoja a zharmonizujú vaše vypätie. Pomáhajú pri stabilizácii krvného obehu, znižujú tlak. Rovnako odporúčame aj Bachovu kvetovú terapiu pre harmonizáciu duševného stavu.
Ak máte nízky tlak a kŕčové žily, tiež to nie je v poriadku. Rovnako si nasaďte liečbu. Nevyhýbajte sa ani cesnaku ani kajenskému koreniu. Bylinky majú tú vlastnosť, že tlak vyrovnávajú, neznižujú ho drasticky, čiže keď ho máte nízky, zvýši sa vám.
Tlak si môžete upraviť aj dýchacími cvičeniami, jógou a meditáciou.
Tu je pár praktických tipov pre zmiernenie kŕčových žíl:
- Vykladajte si nohy, ak môžete čo najčastejšie nad výšku panvy.
- Spravitelnite stolicu (ak nechodíte na WC 1 a viackrát denne).
- Znížte telesnú hmotnosť.
- Vitamin C denne, aspoň 500 mg.
- Tekvicové semená.
- Vitamín E.
- Konzumujte čerstvú cviklu, broskyne, čerešne, šípky, ostružiny a pohánku.
- Mažte postihnuté miesta masťou z kostihoja lekárskeho.
- Rovnako masť z pagaštanu konského, masť alebo olej z nechtíka lekárskeho, olej z borievky obyčajnej, mäty priepornej alebo rumančeka kamilkového (na mazanie).
- Kúpeľ z dubovej kôry.
- Žily večer natrieme medom a naň prilepíme zelené orechové listy. Potom obviažeme a opakujeme 5 - 6 nocí. Urobíme jeden týždeň prestávku a znovu opakujeme liečbu.
- 1 PL suchých viničových listov uvaríme v 250 ml vody. Popíjame počas dňa medzi jedlami.
- Hrsť listov paliny pravej potlčieme a zmiešame s bielym jogurtom. Vzniknutú kašu natrieme na gázu a priložíme na choré miesto. Ovinieme igelitom. Nohy položíme do zvýšenej polohy a oddychujeme aspoň 30 minút. Obklady prikladáme 2 - 3 x denne počas 5 dní.
- Pomáhajú aj vaničky na striedačku s horúcou a studenou vodou. Vkladajte nohy do vaničiek počas 20 minút. V jednej vaničke vydržte aspoň 60 sekúnd, dajte si prestávku a pokračujte. Ideálne, keby ste pri tom stáli.
- Aj obklady z tvarohu ráno a večer pomáhajú stiahnuť žily. Ak ich skombinujete s medom, pôsobia rýchlejšie (páter Ferda)
- Obklady z kapustných listov.
- Pri vredoch predkolenia užívame zápar zo 100 g žihľavy, 100 g šalvie, 100 g kostihoja, 75 g lastovičníka vtáčieho. 2 PL bylinnej zmesi nasypeme do termosky a zalejeme 3 šálkami vriacej vody. Ráno zápar precedíme a užívame 4 x denne 150 ml, 30 min. pred jedlom.
Z tejto kombinácie (vydeľte si pomer na polovicu) si môžete pripraviť aj tinktúru (400 ml alkoholu na 100 g bylinnej zmesi) macerujeme 2 týždne v tme, sem tam pretrepeme, zlejeme a užívame 2 x denne 1 ČL do 1 dcl vody.
Receptov je skutočne veľa. Vybrali sme pre naše podmienky najdostupnejšie z našich skúseností a našej knižnice.
Zmierniť kŕčové žily môžete aj bez komerčných drahých mastí a liekov. Avšak cievny systém môžete zlepšiť len pozitívnym myslením a zdravým životným štýlom. Neškodíme si len tým, čo do seba dávame, ale toxicitu vytvára aj naše vnútorné prostredie negativitou, stresom a zlobou.
autor: Daniela
*Fytoterapia
Odporúčame autorov: Dugas, Mermerski, Pater Ferda, Rosale de la Foret.