Klimaktérium
KLIMAKTÉRIUM – Climacterium feminium
Keď som začala spracovávať túto tému, prišla som na to, že klimaktérium má spoločného menovateľa. Všade súhlasí s popisom choroby, alebo abnormality. A možno aj preto, že je tento prirodzený proces dnes vnímaný ako „problém“, tak si ho a týmto osvojili. Nie je to však úplne pravda. Menopauza je bilancia polovice života. Je to čas, kedy už máme všetky odpovede na svoje otázky a svoju múdrosť môžeme odovzdávať ďalej. A nastal čas prestať riešiť svoje nedostatky, neistoty. Už môžeme začať byť len sama sebou. Je to čas, kedy začína telo mäknúť, strácať pružnosť a oddychovať. Hypofýza prestáva produkovať hormón života, ženský estrogén a vajíčka prestávajú reagovať na jej činnosť. Avšak zmena životného rytmu je náročná len podľa toho, ako ju žena príjme. Ak sa jej veľmi bráni, bude ju musieť prekonávať ťažšie. Ak ju s pokorou príjme, prispôsobí sa jej, zmena môže nastať rýchlo a „bezbolestne“.
Menopauza je bez príznakov len u 20% žien. Ostatné sa môžu stretávať s rôznymi príznakmi, ktoré môžu trvať od 6 mesiacov, až do 10 rokov.
Nepravidelný menštruačný cyklus môže byť prvým príznakom perimenopauzy. Zvyčajne sa cyklus najskôr skracuje a potom predlžuje. Okrem dĺžky cyklu sa môže zmeniť aj charakter periódy – slabšie, alebo silnejšie krvácanie. Tieto premeny môžu trvať až do úplného zastavenia cyklu. Niektoré ženy majú zas pravidelný cyklus až do úplného uspania funkcií ženských orgánov.
Ženy sa najčastejšie sťažujú na návaly tepla, poruchy spánku, emocionálnu labilitu. Návaly trvajú obvykle v priemere 2-3 minúty a majú rôzne frekvencie. V tomto stave sa zvýši aj telesná teplota a rozšíria sa cievy. Žena môže aj očervenieť. Návaly môže zhoršiť, alebo vyvolať aj fajčenie, teplé nápoje, alkohol, pikantné jedlá a príliš veľa kofeínu.
Ak trpíte neznesiteľnými príznakmi, môžete si ich prejavy upokojiť najmä úpravou životosprávy a vhodnou hormonálnou terapiou, ktorá môže byť aj prírodná. Podobný efekt, ako ľudský estrogén, môžu vyvolávať aj fytoestrogény – rastlinné estrogény.
Rastlín, ktoré produkujú estrogénové látky je množstvo. Fytoestrogény majú ochranný účinok najmä v prevencii malígnych nádorov tráviaceho systému, zabraňujú rozvoju srdcovocievnych ochorení, a celkovo spomaľujú starnutie organizmu. Preto je ich príjem v primeranom množstve vhodný počas celého dospelého života, ale najmä žien po prechode, kedy sa estrogén prestáva produkovať.
Známe bylinky, ktoré označujeme ako fytoestrogény
hloh obecný – Cratagei flos (list)
sladké drievko – Liquiritae radix (koreň)
chmeľ – Lupuli strobilus (šištica)
černuška siata – Nigellae semen (semeno, známe z TČM)
rebarbora – Rhei radix (koreň)
šalvia lekárska – Salviae flos (list)
ďatelina lúčna – Trifolii pratensis herba (kvet)
senovka grécka – Foenugracei semen (semeno)
vitex jahňací – Vitex agnus castus (výťažok)
diskórea huňatá - Dioscorea villosa flos (list)
angelika čínska – Angelica sinensis radix (koreň, známe z TČM)
sója fazuľová – Glicine max semen (semeno)
Tieto bylinky môžete popíjať striedmo, alebo si z nich vytvoriť svoju vlastnú kúru, ktorá vám pomôže prekonať toto obdobie.
Jednoduchý univerzálny čaj v období klimaktéria na bežné pitie
1.
20g medovka lekárska
10g ľubovník lekársky
10g chmeľové šištice
10g feniklové semeno
1 čl zmesi zaparíme a lúhujeme do 10 min v 250 ml vody. Nápoj popíjame teplý 2x denne 10 dní a potom si dáme krátku pauzu.
2.
30g rebríček obyčajný
10g ruta voňavá
10g rozmarín lekársky
10g medovka lekárska
1 čl zmesi zaparíme a lúhujeme do 10 min v 250 ml vody. Nápoj popíjame teplý 2x denne 10 dní a potom si dáme krátku pauzu.
3.
10g koreň valeriány lekárskej
10g mäta prieporná
10g dúška materina
10g medovka lekárska
10g bedrovník anízový
10g šalvia lekárska
2 čl zmesi zaparíme a lúhujeme do 10 min v 250 ml vody. Nápoj popíjame teplý 2x denne 20 min pred jedlom počas 10 dní a potom si dáme krátku pauzu.
Čaj pre stiahnutie pocitu tepla
20g srdcovník obyčajný
20g šalvia lekárska
10g mäta prieporná
1 čl zmesi zaparíme a lúhujeme do 10 min v 250 ml vody. Nápoj popíjame vlažný v prípade potreby.
Tinktúra pri návaloch
10g koreň ženšenu
10g sladké drievko
10g mäta
10g valeriána
1 čl tinktúry zmiešame s vodou a vypijeme v prípade potreby, maximálne 3x denne.
Táto forma bylinnej liečby je veľmi pohodlná obzvlášť v období klimaktéria, lebo si ju môžete aplikovať kdekoľvek.
Návod na výrobu domácej bylinnej tinktúry nájdete TU.
Ak trpíte častými návalmi tepla, ideálnou bylinkou je napríklad ženšen, ktorý vyrovnáva telesnú teplotu tela pri náhlych výkyvoch. Taktiež je nápomocná šalvia, ktorá vyrovná náhly pokles estrogénu v krvi.
Symptómy menopauzy a aromaterapia
Nepríjemné symptómy menopauzy pomáha zmierniť aj aromaterapia.
Esenciálne oleje možno aplikovať formou aromaterapeutickej masáže v kombinácii s inhaláciou olejov, alebo difúzovaním v priestore.
Niektoré esenciálne oleje pre klimakterické problémy
Šalvia muškátová (Salvia sclarea) – všeobecne sa jej pripisuje fytoestrogénny účinok, pôsobí relaxačne a anti-depresívne.
Neroli (Citrus aurantium var. amara) – esenciálny olej z kvetov pomarančovníka horkého. Kvety pomarančovníka a olej sa tradične využívali pre svoje anti-depresívne a sedatívne účinky a pri nespavosti. Inhalácia oleja neroli pomáha zmierňovať príznaky menopauzy, zvyšuje sexuálnu túžbu, redukuje stres a zlepšuje funkcie endokrinného systému.
Oleje levanduľa, ruža, geranium a jazmín aplikované formou masáže môžu pomôcť zmierňovať návaly tepla, depresiu a bolesť u žien v klimaktériu.
ďalšie oleje vhodné ako estrogénová podpora vo forme masáže či inhalátora sú fenikel, aníz a šalvia lekárska.
Ako využiť esenciálne oleje:
Zmes pre aromaterapeutickú masáž si pripravíme tak, že do 30 ml rastlinného oleja (napr. mandľový) pridáme celkovo 18 kvapiek vybraných esenciálnych olejov. Túto zmes využijeme buď na celotelovú masáž alebo masáž končatín, brucha a ramien. Pravidelná masáž esenciálnymi olejmi dokáže priniesť psychickú úľavu, napomôcť spánku alebo aj zmierniť bolesť.
Inhalácia napríklad formou inhalačnej tyčinky, ktorú nosíme so sebou. Je malá, diskrétna a pomáha predovšetkým pri problémoch psychického charakteru (stres, depresia, nespavosť). Na tampón nakvapkáme 15-20 kvapiek esenciálnych olejov a inhalujeme podľa potreby. Návod, ako si pripraviť inhalačnú tyčinku nájdete TU
Esenciálne oleje môžeme začleniť aj do každodennej rutiny vo forme kozmetických prípravkov. Môžeme ich pridať do rastlinného oleja (9 -18 kvapiek na 30 ml), ktorý používame namiesto telového mlieka alebo do rôznych doma vyrábaných kozmetických prípravkov (telové mlieka, maslá, deodoranty a pod.).
Ak využívame rozprašovače, alebo osviežovače vzduchu esenciálne oleje nakvapkáme aspoň do 25% liehu a používame na osvieženie vzduchu v miestnosti či na osvieženie posteľnej bielizne pred spaním.
Použiť môžeme aj difúzery, pretože rozptyľovanie olejov v priestore pomáha vytvoriť príjemnú atmosféru a pôsobí predovšetkým na našu psychiku. Na tento účel vyberáme zásadne oleje, ktoré nám príjemne voňajú.
Hydrosóly
Veľmi dobrým pomocníkom v období klimaktéria sú hydrosóly (kvetové vody, vedľajší produkt pri výrobe esenciálnych olejov). Osvedčili sa najmä typicky „ženské“ hydrosóly ako geraniový, ružový, hydrosól zo šalvie lekárskej či šalvie muškátovej. Pôsobia chladivo, pomáhajú s návalmi tepla a výkyvmi nálad.
Použitie je veľmi jednoduché, stačí ich naliať do rozprašovača a v prípade potreby striekať na tvár, krk a ramená.
Suzanne Catty vo svojej knihe Hydrosols: The next aromatherapy odporúča užívať hydrosóly aj vnútorne. Pripraví sa nápoj, pridaním 2 polievkových lyžíc zmesi hydrosólov na liter vody, ktorý sa pije počas dňa až 3 týždne. Nasleduje týždeň prestávka a podľa potreby kúru opäť opakujeme. Pre dosiahnutie väčšieho účinku vnútorné užívanie kombinujeme s topickou aplikáciou (aplikácia na pokožku) esenciálnych olejov.
Strata kalcia počas menopauzy
Úbytok hustoty kostí jasne závisí od doby poklesu ovariálnych hormónov, tzn., že aj hospodárenie s kalciom môže byť narušené nedostatkom estrogénov. Od menopauzy sa znižuje obsah minerálov kostry o asi 15 % za dekádu.
Môže tak vzniknúť osteoporóza, čo je degeneratívne ochorenie kostí, ktoré sú krehkejšie a bolestivejšie najmä v oblasti panvy. Najľahšie prichádzame v tomto období k zlomeninám stavcov, zápästia a krčku stehennej kosti. Nazýva sa to postmenopauzálna osteoporóza. Tomuto procesu však nezabránime pridávaním vysokých dávok kalcia, ani zvýšeným príjmom mliečnych výrobkov. Z dlhodobého hľadiska si vieme efektívne pomôcť zdravou vyváženou stravou, cvičením, ktoré je obzvlášť dôležité a zvýšením príjmu kalcia v prirodzenej forme, s čím by sme mali začať už pred 40tym rokom života.
Vznik osteoporózy podporuje
Fajčenie
Deficit vitamínu D
Deficit vápnika a horčíka
Dlhodobé užívanie kortikostereoidov a heparínu
Hypertyreóza
Hyperparatyreóza
Znížené vstrebávanie vápnika (napr. nedostatočná tvorba žalúdočných kyselín)
Vysoký obsah vápniku v prirodzenej forme obsahujú
Mandle, sezamové semeno (čerstvo namleté), sezamová pasta (tahini), vňať pažítky, petržlenu a žeruchy, sušené slivky, marhule, melasa, morské riasy, púpavové listy, tofu, mrkva, brokolica.
Koreniny s vyšším obsahom vápnika na 100g
Saturejka
Bazalka
Tymián
Kôpor
Oregano
Odvápňovanie kostí spomaľujú aj tieto bylinky, ktoré môžete konzumovať, alebo pridávať do jedla
šalvia lekárska
rozmarín lekársky
klinčekovec voňavý
dúška tymiánová
ďatelina lúčna
Biominerálne soli
Dlhodobo si vieme pomôcť aj prirodzeným prísunom biominerálnych solí. Harmonizujú extrémne zmeny, ktorými telo prechádza. Počas klimaktéria je vhodná soľ natrium murriatikum – NAT MUR – pre vodné hospodárstvo, návaly a pocit vodnatosti.
Hospodárenie vápnika zabezpečuje calcarea phosphorica – CALC PHOS.
Psychická záťaž a Bachove esencie
Stretávame sa so ženami v období klimaktéria, ktoré sa ocitnú v období sebaistoty a dozrievania, ale tiež aj ženy v období zmätenosti a odmietania. V prvom prípade ide o hladký priebeh prijatia zmien, ktoré ženy vnímajú ako niečo prirodzené a ľahko prekonateľné.
V druhom prípade sa ocitáme na rozhraní emocionálneho kolotoča a a pochýb o vlastnom živote. Aj tento prístup je veľmi prirodzený, avšak ťažšie prekonateľný. Najdôležitejšie je prijať seba samú ako zrelú bytosť a svoju zrelosť nosiť ako korunu, nie ako starý kabát. Nepochybovať o svojich kvalitách a doterajších úspechoch a neúspechoch. V ťažších dňoch si môžeme pomôcť aj Bachovymi esenciami, ktoré náš emocionálny stav zjemnia.
33. Wallnut – prijatie zmien
10. Crab Apple – prijatie svojho tela
15. Holly – láska, sebaláska
39. Rescue remedy – netrpezlivosť, strata kontroly, duševná neprítomnosť, panika, traumy
36. Wild oat – hľadanie životnej cesty
Ak sme podráždené, a okolie nás dokáže veľmi rýchlo nazlostiť, odporúčame tieto esencie
27. Rock watter - prílišné nároky na seba a ostatných
3. Beech- prijatie tých druhých
6. Cherry plum - strata kontroly
18. Impatiens - netrpezlivosť
Mužská menopauza - climakterium virile
Nie, nie je to náhoda, že muži majú „krízu stredného veku“. Odborne sa tento stav nazýva andropauza. Je to čiastočný androgénový deficit u starnúcich mužov, čo je súbor príznakov pripisovaných zmenám hladín androgénov, predovšetkým testosterónu a dihydrotestosterónu, ako aj účasti ďalších hormónov, napr. rastových hormónov (GF, IGF-I), leptínu, tyroxínu a pod. u starších mužov.
Prejavy a príznaky andropauzy u mužov sú v mnohom podobné príznakom menopauzy u žien. Aj mužov trápia problémy so spánkom, nezriedka s erekciou, vyčerpanosť, podráždenosť, nadmerné potenie, ale i vypadávanie vlasov a strata svalovej hmoty. Podobne ako u žien, aj u mužov sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a osteoporózy.
Muži môžu prežívať aj vlastnú, emocionálnu formu klimaktéria, kedy sa začínajú vyrovnávať s faktom, že ich životná sila sa nápadne mení. Začínajú sa obliekať podľa poslednej módy, kupujú si nepraktické športové autá, alebo motorky, nájdu si mladú priateľku a potrebujú sa stať znovu dieťaťom, aby podvedome odďaľovali starnutie.
Sila mužskosti pomaličky slabne a toto býva často prejav ich odmietania. Muž sa dostáva do emocionálneho nedorozumenia – konfliktu sám so sebou aj so svojimi doterajšími hodnotami. Snaží sa znovu prebudiť k životu a preto pôsobí v tomto období nedozreto.
Muži niekedy pôsobia tak, že im nezáleží na svojom zdravotnom stave, no možno sa to zdá len tým, že o ňom menej rozprávajú. Fytoestrogény mužom neublížia, ale ani veľmi nepomôžu. Biominerálne soli, a aj Bachove esencie môžu však užívať rovnako, ako ženy.
Bylinky pre podporu mužskosti
puškvorec obyčajný - Acorus radix (koreň)
rozmarín lekársky – Rosmarinus flos (list)
vres – calluna herba (vňať s kvetom)
ďumbier lekársky - Zingiber radix (koreň)
všehoj ázijský (ženšen) – Panax radix (koreň)
Jednoduchý mužský čaj na dlhodobé pitie
20g puškvorec
20g pýr
10g stavikrv
10g rebríček
10g praslička
10g vŕbovka
5g majorán
10g medovka
1 čl zmesi zaparíme s 250 ml vody a lúhujeme 10 min. Pijeme 1-2x denne dlhodobo s malými prestávkami.
Ak príroda nepomáha, vždy sa môžete poradiť o liečbe so svojim lekárom. Treba však myslieť na to, že starnutie je prirodzený krásny proces, ktorý núti telo oddychovať. A my si ten oddych naozaj niekedy zaslúžime.
Zdroje:
Rosemary Galdstar, Herbal recepies for vibrant health, Storey publishing, 2008
Daniela Košťálová, Silvia Fialová, Lucia Račková, Fytoterapia v súčasnej medicine, Osveta 2012
Mechthild Scheffer, Bachova květová terapie, Pragma
Karol Mika, Fytoterapia z pera lekára, Osveta 2016
Igor Bukovský, Mini encyclopedia prírodnej liečby, Neografia 2009
Luděk Jahodář, Farmakobotanika semenné rostliny, Karolinum 2011
Vladimír Grigorjevič Načatoj, Léčba nemocí v tradiční čínské medicine, Anag 2011
Ruediger Dahlke, Choroba ako symbol, C press 2015
BUCKLE, Jane. Clinical Aromatherapy-E-Book: Essential Oils in Practice. Elsevier Health Sciences, 2014
primar.sme.sk
aroma-explorer.sk
ncbi.nlm.nih.gov
Tento článok sme spracovali za pomoci aroma-explorer.sk
autor: Daniela Viskupič - fytoterapia / Mária Piknová - aromaterapia