Zdravé dýchanie, recepty na kašeľ

Pľúca sú jedným z eliminačných orgánov, čiže sa zbavujú nadmernej záťaže látok, ktoré telo nepotrebuje. Dýchacia sústava je úzko prepojená so srdcovo-cievnou sústavou, zabezpečuje zásobovanie všetkých buniek kyslíkom. Ľudia, ktorí trpia nedostatočným okysličením buniek v organizme, trpia zväčša aj nedostatkom železa. Krvinky nemajú dostatočný prísun kyslíka. Telo sa nedokáže zásobovať kyslíkom, preto potrebuje jeho neustály prísun. Základný problém je, že nevieme dýchať správne. Zväčša dýchame príliš rýchlo a plytko. Naše telo nedokáže v takej krátkej chvíli dostatočne spracovávať prísun kyslíka. Keby sme mu dali trošku viac času na to, aby sme sa nadýchli a zhlboka vydýchli, cítili by sme sa lepšie, naša tvár by získala lepšiu farbu a naše telo by sa cítilo vitálnejšie. Zastavte sa aspoň 1x za deň a spravte si 10 hlbokých nádychov, až hore, do hrotov pľúc, tak aby ste cítili kyslík v ramenách. Zadržte dych, vydýchnite tak dlho, až znovu budete potrebovať nádych, až sa vám hrudných kôš prehne. Prečistíte tak dýchacie cesty. 

Keď sme chorí, sliznica je opuchnutá, vylučujeme hlien pre rýchlejšie zbavovanie sa zápalu. My ho radi potláčame, aby sme sa cítili rýchlejšie fit. Potom nasleduje dlhodobý kašeľ alebo sekrét z nosa. Naše lymfatické tkanivo je unavené, vyčerpané, dostáva sa do hypnotického stavu, nevie sa zregenerovať.

Prvá rada, ktorá platí pre všetky zápaly – nepotláčame symptómy, podporujeme vylučovanie hlienu, uvoľňujeme kašeľ, liečime sliznicu. 

Tu je pár receptov, ktoré môžete, okrem správneho dýchania, aplikovať: 

Choroby priedušiek 

Odšťavíme cibuľu, pridáme med 1:1 a popíjame po lyžičke každé 2 hodiny (vhodné aj pre deti od 2 rokov) - tento liek je taktiež vhodný na posilnenie imunity.

Švajčiarsky sirup na pľúcne choroby

Zmiešame rovnaký diel divozel, lipa, dúška materina, skorocel, pľúcnik a rebríček. Do 1 l vody dáme 10 PL zmesi, krátko povaríme, necháme mierne vychladnúť, precedíme a pridáme 1 kg prírodného cukru. Dobre zamiešame a nalejeme do tmavej fľašky. Pijeme 3 x denne, 1 čajovú lyžičku po jedle.  

Liek na fajčiarsky kašeľ podľa bylinkára Karla 

Fľašu naplníme kvetmi divozelu, zalejeme koňakom a macerujeme 3 týždne. Zlejeme a pridáme 1 PL medu. Užívame 3 x denne po jedle. Avšak najlepšie je prestať fajčiť.

Fialkový med podľa zelinkára Juraja Fándlyho

Usušenú vňať fialky zomelieme na prášok a pridáme také množstvo zohriateho medu, aby sa vytvorila hustá kašička. Viackrát denne púšťame čajovú lyžičku sirupu pomaly do hrdla. 

Sirup proti kašľu podľa farára Kneippa

Skorocel, podbeľ, palina v pomere 2:1:1. Z tejto zmesi povaríme 4 PL v 1/2 l vody a lúhujeme 15 minút. Pridáme 4 PL medu a necháme variť na miernom ohni až do zahustenia. Užívame každú 1/2 - 1 hodinu 1 ČL niekoľko dní počas záchvatov kašľu – nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy. 

Ihličnatý sirup proti kašľu

1 kg mladých výhonkov borovice, smreku a jedle povaríme 15 – 20 min v 3 l vody. Necháme týždeň stáť na slnečnom mieste. Precedíme a pridáme 1/2 kg prírodného cukru a medu a potom veľmi pomaly varíme na miernom ohni až do zahustenia. Užívame len krátkodobo po lyžičke 5 – 7 x denne. 

Čaj na vykašliavanie

20 g dúška materina, 10 g skorocel, 10 g prvosienka 10 g aníz - 1 PL zmesi zalejeme 500 ml vody, lúhujeme 15 min.

Čajová zmes na detský kašeľ

10 g divozel, 10 g slez, 10 g prvosienka, 10 g lupene ruže – 1 ČL na 250 ml vody, lúhujeme 5 min. Čaj dávame deťom piť vlažný, po lyžičkách.

Mrkvový sirup na kašeľ a choroby priedušiek

1/2 l mrkvovej šťavy a 4 PL medu, varíme na miernom ohni a zahusťujeme. Pijeme 1 ČL 5 x denne.

Zdraviu zdar bylinkári!

Zdroj: Dionýz Dugas




Súvisiace produkty