Jarabina vtáčia - Srbus aucuparia
Opadavý, listnatý, štíhly a mrazuvzdorný strom jarabiny môže dorásť až do pozoruhodnej výšky 10 - 15 m. V období jari a leta nás poteší svetlými kvetmi, počas jesene zasa jasnými oranžovými až červenými plodmi. A nepoteší len nás, ale ako vyplýva z názvu, jarabina vtáčia poteší tiež vtáčích obyvateľov záhrad či parkov, pre ktorých sú bobule významným zdrojom obživy počas prichádzajúcej jesene.
Plody jarabiny sú už na pohľad naozaj lákavé, a hoci sú jedlé aj pre ľudí, treba byť opatrný a konzumovať ich až tepelne upravené. Inak môžu spôsobiť podráždenie žalúdka, nevoľnosť, zvracanie či poškodenie obličiek. Práve preto sa ideálne hodia na prípravu marmelád, sirupov, kompótov alebo na výrobu liehovín, pretože týmto spôsobom prípravy sa ich toxicita stráca. Okrem plodov sa dajú zbierať a sušiť aj listy a kvety, ktoré sa dajú využiť do čajových odvarov a obkladov na pokožku. Príbuzná jarabina oskorušová však neobsahuje kyselinu parasorbovú, ktorá dráždi sliznice k vracaniu a hnačke. [1]
Jarabina obsahuje
- vitamíny, najmä C
- minerály
- karotenoidy
- flavonoidy
- triesloviny
- fytoestrogény
Účinky jarabiny vtáčej na naše zdravie
Jarabina, konkrétne jej plody, majú nemalý význam pri posilňovaní imunity. Dozreté bobule obsahujú množstvo vitamínu C, najviac po šípkach, a podľa niektorých zdrojov až 2 – krát toľko ako citróny. [2] Vitamín C je dôležitý, pomáha zvyšovať produkciu bielych krviniek (čím podporuje imunitu) a tiež funguje ako antioxidant. Zúčastňuje sa produkcie kolagénu a tiež pomáha rýchlejšej regenerácii ciev, pomáha bojovať s avitaminózou i paradentózou.
Antioxidačnú aktivitu jarabiny vtáčej v modeli ľudskej plazmy skúmala taktiež štúdia z roku 2018. Išlo o dobrovoľnícku krv z darcovského centra od zdravých nefajčiarov, ktorí deklarovali vyváženú stravu bez antioxidačných doplnkov. Táto plazma bola vystavená oxidačnému stresu in vitro a stresové podmienky boli vyvolané jednou z najsilnejších oxidačných látok (peroxynitrite), ktorá sa podieľa na rôznych zápalových, neurodegeneratívnych, metabolických a kardiovaskulárnych poruchách. Výsledky naznačili priaznivý vplyv extraktu z jarabiny na antioxidačný stav plazmy a na ochranu pred oxidatívnym stresom.
Využitie jarabiny je naozaj širokospektrálne. Pozitívne vplýva na dýchacie problémy (bolesť hrdla, astma, zápaly, kašeľ), podporuje trávenie (reguluje činnosť čriev, dá sa použiť proti hnačke i zápche), je močopudná, čistí obličky od piesku, pôsobí pri reumatických chorobách a dne. [3] Ženy každého veku využijú kvety jarabiny (obsahujú fytoestrogény) pri problémoch so silným menštruačným krvácaním, na podporu činnosti vaječníkov, na úpravy menštruačného cyklu a klimaktéria, pri odvápňovaní v menopauze či pri problémoch s neplodnosťou.
Čo sa týka nežiaducich účinkov, tie súvisia najmä s trávením, pretože konzumácia jarabiny môže spôsobiť nadmernú tvorbu žalúdočných kyselín prejavujúcu sa intenzívnymi hnačkami či riedkou stolicou. Rovnako by sa jej konzumácii mali vyhnúť ľudia so sklonom k tvorbe trombóz, pretože môže spôsobovať zvýšenú zrážanlivosť krvi.
ZDROJ:
[1] Liečivé rastliny. 2010. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 417 s. ISBN 978-80-7360-589-6.
[2] Babkine bylinky. 2002. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s. r. o., 179 s. ISBN 80-7181-756-2.
[3] Monika A. Olszewska Et. al. The Effect of Standardised Flower Extracts of Sorbus aucuparia L. on Proinflammatory Enzymes, Multiple Oxidants, and Oxidative/Nitrative