Ideme do škôlky
Nie, nie je normálne tvrdiť, že dieťa bude stále choré v škôlke. Normálne je pre dieťa, ako aj pre nás, byť chorý 1 – 2 x do roka. Ostatné treba riešiť.
Čo je imunita?
Imunita dieťaťa nie je záder alebo škrabanec. Nedá sa vyliečiť za pár dní a ani nečakajte žiadne zázraky z lekárne, dokonca ani z bylinkárne. Imunita je, svojim spôsobom, systém spolupráce nervovej sústavy, lymfatickej sústavy, sústavy všetkých orgánov, ale najmä vylučovacieho orgánu, hrubého čreva. Čiže, ak vám niekto povie, že práve „tento“ liek je na podporu imunity a vy ho kúpite dieťaťu, lebo nastupuje do škôlky, jeho účinok je len zlomok toho, čo musíte spraviť pre zlepšenie imunity.
Ako vzniká imunita?
Začneme od začiatku. Imunita sa buduje od narodenia, ako inak ako dojčením, zdravou výživou matky, láskou a pohodou. Dnes je dojčenie veľmi moderné, existujú laktačné poradkyne, ktoré vám dokážu pomôcť pri komplikáciách a zádrheloch tak, aby ste mohli dať svojmu dieťaťu čo najviac. Postupom času dieťaťu pridávame do stravy, ktorá tvorí základ jeho organizmu potraviny, ktoré sú nutrične bohaté. Nie, nie sú to cestoviny s kečupom, tam nevidíme žiadnu nutričnú hodnotu. Snažíme sa vyberať potraviny z kvalitných obilovín, veľké množstvo sezónnej domácej zeleniny a ovocia, kombinovať ich so zdravými bylinnými nápojmi, domácimi vajíčkami, či mliečnymi výrobkami, ktoré sú fermentované (kyslé), ale nesladené. Dieťa nemá nikde zapísané, že chuť musí byť sladká. Nerodia sa s potrebou sladiť si jedlo. To máme zapísané my, od našich mám, lebo chceli pre nás to najlepšie, ale nevedeli, že ono to až také zdravé nie je. Ak teda chcete naučiť svoje dieťa sladiť, naučte ho na med, javorový sirup alebo kokosový cukor. Poďakujú sa vám za to ich zúbky, hrubé črevo, pankreas, pečeň, žlčník a nervová sústava. Podporujeme otužilosť, chodíme von za každého počasia a necháme dieťa hrať sa aj s chorými deťmi, neizolujeme ich za každú cenu. Je to neprirodzené. Vždy sa vo svojom živote stretnú s niekým, kto bude nejako infikovaný.
Genetická predispozícia
Genetická predispozícia na slabú imunitu neexistuje. Áno, existuje dedičná cukrovka, ekzémy, alergie atď… Ale my vieme, že len 4% genetických ochorení, sú skutočne genetické a vrodené. Ostatné predispozície sa volajú predispozície práve preto, že máme dedične oslabený nejaký orgán. Orgán, ktorého nedostatočné fungovanie nám môže spôsobiť chronické ochorenie. Ale zase sa vraciame k budovaniu imunity. Ak budeme žiť zdravo a nebudeme zaťažovať svoje orgány neprimerane, je veľmi pravdepodobné, že nášmu dieťaťu sa genetické ochorenie nevyvinie, naopak zanikne. Hrubé črevo Ak vaše dieťa nechodí na pravidelnú stolicu jeden a viac krát denne, máte problém so zápchou. Ak v jeho malom telíčku pracuje nespracovaný odpad, dostáva sa cez steny hrubého čreva naspať do krvného obehu toxicita, s ktorou sa musia vysporiadať všetky orgány. Pôsobí to negatívne ako na imunitu, tak aj na nervový systém. Odstráňťe zápchu a uvidíte rozdiel. Bylinky, ktoré môžete použiť: harmanček, fenikel, bedrovník, senna (kassia), chmeľ, zázvor a iné. (Pri dlhodtrvajúcej zápche sa pri bylinnej liečne poraďte so svojím fytoterapeutom alebo lekárnikom.) Pomáha piť veľa tekutín, čerstvé strúhané ovocie, kašovité raňajky, bezmäsitá strava, ovocné a zeleninové šťavy, orechy a semená.
Pozn. sennu použite vždy ako doplnok do čajovej zmesi. Nedávajte piť dieťaťu čistý čaj z týchto bylín, je to silný laxans.
Duševná príčina
Všetky východné medicíny sa zaoberajú v prvom kroku práve duševnou nerovnováhou. Keď pracujeme s mamičkami a ich deťmi, väčšinou si vieme spolu vždy potvrdiť, že dieťatko ochorelo práve týždeň po veľkej hádke alebo podobnej domácej nepohode. Rovnako chronické ochorenia väčšinou prepuknú práve po väčšom strese, ako rozvod, sťahovanie atď. A teda aj nástup do dennej starostlivosti je pre dieťa zmena, stres, strata dôvery, sklamanie, nepochopenie, ublíženie dieťaťu tým, že ho odlučujeme a ono nevie prečo. Do škôlky by sa malo dieťa tešiť. Treba s ním komunikovať, chodiť s ním pre staršieho súrodenca, navštevovať materské centrá, kde dieťa vidí, že je to v poriadku byť s deťmi aj s maminou aj bez nej atď. Ak dieťa nezvláda túto zmenu, je možné, že čoskoro ochorie. Soplíky sú podľa Rodrige Dahlkeho (autor ktorého vám odporúčame pre duševné príčiny chorôb) nevyplakané slzičky, neustály kašeľ je zadržiavanie niečoho v sebe, väčšinou je to práve hnev, že dieťa musí chodiť do škôlky atď. (Toto je každého osobná vec, či sa touto témou bude zaoberať a nie je ani dobré ju priamo odporúčať iným mamičkám, je to citlivá téma) Pri prekonávaní stresu zo škôlky, za nás, vieme odporučiť pre deti a matky Bachovu kvetovú terapiu, s ktorou máme práve v tomto období veľmi dobré výsledky. Je to veľmi jemná, bezpečná a finančne dostupná metóda.
Strava v škôlke
Zdravá strava predstavuje vysoké percento úspechu pre zdravé dieťa v škôlke. Áno, vieme, že strava v štátnych škôlkach nie je ideálna a pracuje sa síce so starými tabuľkami a kalorickými predpismi, ktoré nemusia byť zlé, ale kvalita potravín je skutočne veľmi nízka. Je na nás rodičoch, aby sme túto tému otvárali na stretnutí rodičov, aby sme posúvali naše škôlky a zdravie všetkých detí niekam inam. Ak nemáte odvahu alebo to skutočne nejde, prajte si, aby vaše dieťa pilo len čistú vodu. Žiadne sladené nápoje. Noste mu vaše rastlinné mlieko, ktoré mu doma pripravíte. Poproste kuchárku, učiteľku, keď robí granko, nech vášmu dieťaťu dá kakao s kokosovým cukrom (zmes, ktorú mu zarobíte a donesiete na celý rok do škôlky). Noste mu do škôlky jeho vlastný chlebík a sušené ovocie alebo aj maslo. Veríme, že cukrovinky a sladkosti čoskoro zo škôlok úplne vymiznú. Tu stačí striktne požiadať, aby vaše dieťa dostalo lízatko alebo čokoládku do skrinky a vy mu už vysvetlíte, že cukríky sú napríklad len “pre veveričky”. Všetko sa dá, keď sa na to nájde čas a ochota personálu. Venujte viac času príprave jedál, o to menej času strávite rekonvalescenciou z prechladnutí a chrípok.
Praktické recepty
Dosť bolo toho, čo ste už sto krát počuli. Tu je pár trikov, ako dieťaťu podporiť zdravé fungovanie organizmu počas nástupu do škôlky.
- Zvýšené dávky vitamínu C.
- Z biominerálnych solí je výborná kombinácia KALI MUR a FERR PHOS
- Veľa tekutín. Dieťa by nemalo piť len večer keď príde domov, to už by mali obličky oddychovať. Aby fungoval metabolizmus, látková výmena a eliminácia toxicity, musí mať telo nejaký pohon a to je práve čistá, neminerálna, nesýtená, nesladená, odstáta voda.
- Na raňajky kašovitá strava pre zapálenie tráviaceho ohňa a správne fungovanie hrubého čreva.
- Surová zelenina vždy a všade, ovocné šťavy, smoothies na dennom poriadku, spolu s orechmi a semenami, prípadne aj s malým množstvom morských rias, ako chlorella.
- Tiež používame zdravé oleje pre studenú kuchyňu, ako olej z pšeničných klíčkov, tekvicový a olivový olej.
- Pri zahlienení používajte byliny: divozel, pamajorán, skorocel, podbeľ, dúška materina, tymián.
- Pri dusivom kašli pridajte k skorocelu fenikel, ktorý uvoľňuje priedušky, tiež je dobrá medovka a harmanček.
- Pri zvýšenej teplote: lipa, baza, slenčicový kvet, majoránka.
- Pri vyčerpanosti, náladovosti, nespavosti alebo nervozite použite medovku, harmanček, chmeľ alebo Bachove esencie.
- Pri prílišnej chuti na sladké, použite do zmesi aj sladké drievko.
- Pre podporu imunity sú vynikajúce práve: kapucínka, echinacea, rakytník (šťava, plody, čaj), domáci med, cesnak (pridávame až na konci varenia), cibuľa, zázvor, kurkuma s čiernym korením (pridávame na konci varenia), šípky.
Ak miešate svojmu dieťaťu čaj, vždy použite 1 - 2 byliny pri akútnom stave a 4 - 8 bylín pri chronickom stave.
Od 3 rokov pripravujte čaj 1/2 ČL na 250 ml vody aspoň 1 x denne.
Ak viete, že vaše dieťa ide do škôlky, sledujte prírodné rady a recepty. Môžete si napríklad na zimu vyrobiť zázvorový likér (dávkujeme pre dieťa len 1 ČL do čajíka), skorocelový sirup, šípkový sirup, to všetko si môžete doma vyrobiť aj sami.
Nezabudnite, všetko, čo kúpite v prášku alebo predvarené, či v tabletkách, prešlo už nejakým chemickým procesom alebo procesom dehydratácie. O to sú živiny v nižšej kvalite, takže sa vždy obzerajte skôr po čerstvých potravinách a doplnkoch stravy.
Odporúčame vám literatúru: Vladimira Strnadelova: Radost ze zdravých detí alebo autorov ako Hofhanzlova, Rodrige Dahlke, či Michail Tombak
Autor: daniela viskupic, nasa bylinkaren