Chren dedinský - armoracia rusticana
Chren rastie voľne v prírode, len si ho až tak často nevšímame. Ale keď si ho už raz zasadíme do záhrady, máme ho tam už navždy. Na jeseň vykopávame koreň. Je mnoho spôsobov, ako si ho vieme spracovať.
Pôvodne ruská rastlina, kedysi veľmi populárna v medicínskej praxi. V prastarých knihách ho Hildegarda odporúčala pri ekzémoch a proti všiam. (pozn.:Tie ekzémy si vysvetľujem tak, že chren podporuje činnosť pečene a tak ju čistí.)
Chren sa od nepamäti podáva k mäsitým pokrmom a nie je to žiadna náhoda. Podporuje tvorbu a vylučovanie tráviacich enzýmov a pomáha regenerácii črevnej mikroflóry. Stimuluje vylučovanie žlče, podporuje činnosť pečene.
Je mierne močopudný a zbavuje orgány prebytočnej toxicity. Preventívne a akútne ho môžeme používať pri vírusových ochoreniach a zápaloch horných dýchacích ciest. Pri častých sinusitídach jedzte chren pravidelne. Chren rovnako pomáha pri bolestivej menštruácii, reumatických a neuralgických bolestiach (obklady).
Nastrúhaný koreň s medom lahodí prieduškám a uvoľňuje astmatické záchvaty.
Má vysoký obsah vitamínu C, aj preto je vynikajúcim bojovníkom pri bakteriálnych ochoreniach.
Obsahuje:
- Éterické oleje
- Horčičné silice
- Horčicový olej (antibakteriálny)
- Gafrový olej
- Allicin (rovnako ako cesnak)
- Železo
- Horčík
- Draslík
- Vápnik
- Fosfor
- Flavonoid kvercetin (antioxidant)
- Asparagin (aminokyselina)
- Polysulfát pentosan (protiartritické vlastnosti)
- Vitamíny C, A, E, B
Vyrábame:
- Tinktúra
- Víno
- Obklad
- Med
- Nálev
RECEPTY
TINKTÚRU vyrobíme tak, že najemno nastrúhame koreň do pohára, zalejeme alkoholom do 20%. Macerujeme len 2 hodiny, precedíme a zmiešame s rovnakým podielom prevarenej vody. Skladujeme pri stálej teplote. užívame po kvapkách.
VÍNO si vyrobíme tak, že nastrúhame koreň chrenu, a zalejeme ho červeným vínom. Po dvoch týždnoch zlejeme. Užívame len po čajových lyžičkách, v chrípkovom období, lebo víno je príliš silné. (Nie je vhodné pre deti a pre hypertonikov.) Skladujeme v chladničke.
OBKLADY robíme nastrúhaním koreňa a zmiešaním s olivovým olejom. Masu prikladáme na zapálené nervy, svaly a šľachy. Uľavuje pri reumatických bolestiach. Neskladujeme.
Do MEDU nastrúhame koreň chrenu a pomiešame. Užívame na podporu imunity 1 čl denne. Skladujeme v stálej teplote.
NÁLEV robíme s pomerom 300g nastrúhaného koreňa, 200ml prevarenej vychladenej vody, 100ml oleja (dala som olivový). 1pl ocot (dala som ume), 1pl cukor (dala som kokosový) 1čl soli (dala som morskú). Všetko pekne zmiešame a natlačíme do čistých fľaštičiek. Skladujeme v chladničk.
Koreň chrenu neskladujeme čerstvý. Vždy je nutné ho zakonzervovať, lebo zhnedne a znehodnotia sa jeho účinné látky.
Predávkovanie nehrozí. Jemne zvyšuje krvný tlak, neodporúča sa konzumovať pri hnačkách, problémoch s močovým mechúrom a obličkami. Nehodí sa užívať ho ak trpíte žalúdočnými vredmi, alebo ochorením štítnej žľazy.