Kostihoj lekársky - Symphitum officinale
Bylina, ktorá sa takmer nedá v záhradách vyhubiť, je pre nás darom z prírodnej lekárne.
Kostihoj je trvácna rastlina, dorastajúca do výšky 30 – 100 cm. V subtrópoch a trópoch dorastá až do výšky kríkov a stromov.
Listy sú široké, hrubé, žilnaté, kvet je početný padavý zvon ružovo-fialovej farby. Kvitne v letnom období. Koreň je zvonka čierny až tmavohnedý, zvnútra biely. Vyskytuje sa v celej Európe. Rastie na vlhkých lúkach, v južných lesoch, pri potokoch a húštinách.
Jeho vnútorné užívanie sa z väčšej časti neodporúča.
Koreň kostihoja, najliečivejšia časť rastliny, sa vykopáva na konci jesene, kedy kostihoj presúva všetky svoje živiny pod zem, aby sa zásobil na zimu. Niektoré staré herbáre uvádzajú zber koreňa aj v jarnom období. Listy kostihoja pri vykopávaní musia byť už žlté, bez života. Podzemnú časť vykopávame úzkym rýľom. Korene sú dlhé, hrubé ako palec.
Kostihoj je
- Hojivý stimulans (regeneruje tkanivo)
- Antiflogistikum (protizápalový)
- Antireumatikum
- Analgetikum (mierne tlmí bolesť)
Obsahuje
- Alkaloidy (pyrrolixidinové – vnútorné užívanie je limitované)
- Allantoin (regeneračné schopnosti)
- Slizy
- Triesloviny
- Cholín
- Aminokyseliny
- Škrob
Účinky
- Zle hojace sa rany
- Zlomeniny
- Natiahnuté šľachy
- Porušené tkanivá
- Paradentóza
- Slabá ohynosť kĺbov
- Reumatizmus
Využitie
Tinktúru z koreňov využívame pri reumatizme a kĺbových opuchoch. Odporúča sa pri pomliaždeninách a zlomeninách. Tinktúrou vyplachujeme ústnu dutinu pri zápale okostnice a paradentóze.
Teplé kašovité obklady z koreňa kostihoja sa prikladajú na hnisavé rany, kostné výrastky, vredy predkolenia a reumatické opuchy.
V šálke teplej vody, do ktorej sme pridali lyžicu olivového oleja rozmiešame pomletý koreň na kašu, aplikuje na plátno a ešte teplé prikladáme na postihnuté miesto.
Čerstvé listy sa pridávajú do kúpeľa pri bolestiach kostí, kĺbov, dne, kŕčových žilách.
500 g listov macerujeme 12 hodín v 5 l studenej vody, na druhý deň zohrejeme a prilejeme do kúpeľa. Čerstvý koreň sa nastrúha a prikladá vo forme obkladu na rany, popáleniny, popraskanú kožu, vredy. Zvonka sa dá využiť aj vo forme masti z koreňa.
Z kostihoja vyrábame
- Tinktúru
- Obklady
- Masť