Bylinky v tehotenstve
Prírodné liečenie je všeobecne prijateľnejšie, ako to chemické z rôznych dôvodov. Avšak rovnako ako chemické lieky, byliny nám tiež nie sú prirodzené, preto nie je ich užívanie bez obmedzení. Tehotenstvo je obdobie, kedy by sme mali byť opatrnejší v našich rozhodnutiach ohľadom liečenia. Mnohokrát sú dostupné bylinné prípravky skombinované tak, že síce pomôžu, ale sú aj nevhodné počas doby vývoju plodu a dojčenia.
“Ktoré bylinky môžem užívať v tehotenstve?” Je to príliš častá otázka, na ktorú neexistuje úplne jasná odpoveď, keďže účinky rastlín sa u budúcich mamičiek klinicky skúšať nesmú. Odpoveď je teda vždy založená na empirickej skúsenosti, alebo na základe chemického zloženia rastliny, ktorý nám dokáže pomenovať látky, ktoré sú, alebo nie sú vhodné pre budúcu mamičku a dieťatko.
Keď si kupujete čajík, alebo vám niekto odporučí babský recept, vždy si môžete porovnať jeho zloženie s našim zoznamom, aby ste sa liečili prírodou čo najbezpečnejšie.
BYLINY, KTORÉ SÚ BEZPEČNÉ NA KRÁTKODOBÉ UŽÍVANIE V TEHOTENSTVE
Achlemilka žltozelená, v podobe čaju alebo súčasťou čajovej zmesi: bolesti v podbrušku, špinenie, alebo krvácanie, tráviace ťažkosti. (len v 3. trimestri !!!)
Zápal hrdla, alebo ďasien (v podobe výplachu a kloktadla počas celej tehotnosti).
Cesnak kuchynský, v čerstvom stave ako súčasť stravy, alebo v podobe oleja, či tinktúry: bolesti hrdla, sinusitída, bolesti a zápaly uší (cesnakový olej), podpora imunity, výkyvy krvného tlaku, črevné parazity.
Cibuľa kuchynská, v podobe sirupov, alebo v surovom stave: zápaly horných a dolných dýchacích ciest, kašeľ, imunita, vysoký obsah vitamínu C.
Čakanka obyčajná, v podobe čajoviny, alebo súčasťou stravy: tráviace ťažkosti, diabetes.
Fenikel obyčajný, súčasťou čajovej zmesi: tráviace ťažkosti, kŕče, nadmerná plynatosť, imunita, dusivý kašeľ.
Dúška tymiánová, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: ochorenia dýchacích ciest, prieduškový kašeľ, tráviace ťažkosti.
Ďumbier lekársky, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: tráviace ťažkosti, kinetóza, chrípka, prechladnutie, ranná nevoľnosť, bolesti a zápaly kĺbov.
Mäta prieporná, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: tráviace ťažkosti, ochorenia dýchacích ciest a pohybového aparátu (zápaly kĺbov), intenzívna bolesť hlavy.
Medovka lekárska, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: nespavosť, nepokoj, nervozita, žalúdočné ťažkosti, ranná nevoľnosť, dusivý kašeľ.
Mrkva obyčajná, súčasťou stravy: vysoký obsah vitamínov, vhodná pri dlhotrvajúcom kašli v podobe mrkvového sirupu.
Nechtík lekársky, v podobe čaju, alebo súčasťou čajovej zmesi, masti, či obkladov: zápaly kože a slizníc, tráviace ťažkosti, ranná nevoľnosť, hojenie, nervová sústava.
Ostružina malinová, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: hnačky. ( Jej účinok na sťahy maternice v druhej dobe pôrodnej nie je zatiaľ vedecky dokázaný. Empiricky sa však traduje.)
Pamajorán obyčajný, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: tráviace ťažkosti, infekcie kože a slizníc, nespavosť, nervozita, dusivý kašeľ, vlhký kašeľ.
Pestrec mariánsky, drvené semeno: tráviace ťažkosti, ochorenia pečene.
Pŕhľava dvojdomá, súčasťou čajovej zmesi: ochorenia močových ciest, reumatické ťažkosti, chrípka, prechladnutie, anémia, rany, poškodené vlasy a nechty.
Rasca lúčna, ako súčasť stravy, alebo čajovej zmesi: tráviace ťažkosti, žalúdočné a črevné kŕče, nadmerná plynatosť.
Rebríček obyčajný, v podobe čaju, alebo súčasťou čajovej zmesi: nechutenstvo, tráviace ťažkosti, žalúdočné a črevné kŕče, nadmerná plynatosť hemoroidy (v podobe rebríčkovej masti potierame postihnuté miesto)
Rumanček kamilkový, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: kŕče a zápaly v tráviacom trakte, ranná nevoľnosť, zápaly ďasien, nervozita, zápaly kože, slizníc a dýchacích ciest.
Ruža šípová (šípky), súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: imunita, prechladnutie, chrípka, reumatické ťažkosti, vysoký obsah vitamínu C.
Saturejka záhradná, súčasťou čajovej zmesi, alebo v strave: pre podporu trávenia
Skorocel kopijovitý, súčasťou čajovej zmesi, alebo v podobe jednodruhového čaju: všetky druhy kašľu.
Škoricovník ceylónsky (škorica), súčasťou stravy, alebo čajoviny: tráviace ťažkosti, diabetes. Užívame v nízkych dávkach.
Praslička roľná, súčasťou čajovej zmesi: ochorenia močových ciest, opuchy, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov (vysoký obsah kremíka – silicea). Znižuje hodnoty vitamínu B1, preto sa neodporúča v prvom trimestri a ani dlhodobo.
PRÍRODNÉ RECEPTY NA PODPORU LIEČENIA BEŽNÝCH OCHORENÍ POČAS TEHOTNOSTI
KAŠEĽ:
Mrkvový sirup: Do väčšieho hrnca vlejeme 500ml čerstvej mrkvovej šťavy a 4 polievkové lyžice medu. Na miernom ohni zredukujeme a zahustíme do sirupovej konzistencie. Nevaríme! Potom zlejeme a skladujeme v skenenej fľaši. Užívame 5x denne 1 čajovú lyžičku. Sirup je vhodný aj počas dojčenia.
Cibuľový sirup: Jednu stredne veľkú cibuľu nadrobno nakrájame a v sklenenej nádobe zalejeme 3 polievkovými lyžicami medu. Pridáme čerstvú šťavu z jedného citróna a necháme na teplom mieste asi 3 hodiny. Masa pustí šťavu, ktorú prelejeme do sklenenej fľašky. Sirup užívame 1-5x denne po 1 čajovej lyžičke. Spotrebujeme do 24 hodín a skladujeme v chladničke.
NERVOZITA, ÚZKOSŤ:
Zmiešame si 1 diel medovky lekárskej a rumančeka lekárskeho. Zmes zalejeme s horúcou vodou a necháme lúhovať do 10 minút. Čaj osladíme medom, pijeme ho teplý. Pri stavoch úzkosti môžeme siahnuť aj po Bachovych esenciách, ktoré nemajú žiadne kontraindikácie a sú bezpečné na užívanie počas celého tehotenstva.
BOLESTI HLAVY:
Zmiešame 1 diel medovky lekárskej, pamajoránu obyčajného a mäty priepornej. Túto zmes zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať do 5 min. Čaj popíjame po dúškoch počas bolesti. Neužívame dlhodobo!
Pri pulzujúcej bolesti hlavy môžeme siahnuť po biominerálnych soliach, ktorých užívanie je počas tehotenstva bezpečné. MAG PHOS. 5 toboliek rozpustíme v teplej vode a vypijeme.
PRI ZÁPALOCH OČÍ
Obklady na oči môžeme použiť z očianky rostkovovej, rumančeka kamilkového a nechtíka lekárskeho.
AFTY A ZÁPALY ÚSTNEJ DUTINY
Ústnu dutinu vyplachujeme so silným záparom nechtíka lekárskeho a rumančeka kamilkového.
Ak sa jedná o zápal hrdla, ideálne je podržať v ústnej dutine strúčik cesnaku tak dlho, ako je nám príjemné. Toto opakujeme niekoľkokrát denne. Strúčik cesnaku nemusíme zjesť.
Rovnako môžeme použiť aj biominerálne soli FERR PHOS. 3 tobolky rozpustíme v malom množstve vody a zápalové ložiská potierame s hmotou.
BOLESTI UŠÍ
Na zápaly a bolesť ucha je najideálnejší cesnakový olej, ktorý si pripravíme tak, že vo vodnom kúpeli zahrejeme 3 polievkové lyžice olivového oleja, do ktorého nadrobno nasekáme 2 strúčiky cesnaku kuchynského z domáceho zdroja. Olej s cesnakom zahrievame asi 20 min. Potom namočíme vatový tampón do vlažného oleja a vložíme ho do ucha. Po pár hodinách tampon vymeníme.
TEPLOTA
Pri každom zápalovom ochorení sa snažíme zotrvať v pokoji a teple, prijímať dostatočné množstvo tekutín. Vrámci prírodného liečenia nám môžu pomôcť biominerálne soli FERR PHOS, 1 tobolka každú hodinu, alebo iné, homeopatické lieky.
V tehotenstve NEODPORÚČAME pravidelne užívať :
Aloe vera – zvyšuje prekrvenie v panvovej oblasti.
Borievka obyčajná
Chmeľ obyčajný
Ďatelina lúčna – vysoký obsah fytoestrogénov.
Ginko dvojlaločné
Imelo biele – cytotoxické účinky.
Jastrabina
Krušina jelšová
Ľubovník bodkovaný
Palina pravá – vysoké dávky spôsobujú kontrakcie maternice.
Pastierska kapsička
Podbeľ liečivý – riziko vzniku hepatotoxického venookluzívneho poškodenia, abortívum.
Puškvorec obyčajný
Rebarbora dlanitá
Repík lekársky
Rozmarín lekársky – silné abortívum.
Ruta voňavá
Sladovka hladkoplodá – riziko predčasného pôrodu.
Šalvia lekárska – vysoký obsah tujónu.
Vŕba biela
Všehoj ázijský
Počas dojčenia NEODPORÚČAME pravidelne užívať:
Aloe vera, bazalka pravá borievka, deväťsil lekársky, konopa siata, krušina jelšová, palina pravá, podbeľ liečivý, puškvorec obyčajný, rebarbora, ruta voňavá, senna kasia, sladovka hladkoplodá, šalvia lekárska.
PO POTRATE, PO KYRETÁŽI
Tento stav je bolestivý nielen fyzicky. Na fyzickú bolesť, alebo skoršie zhojenie podbrušia odporúčame natierať oblasť od pupka smerom dolu rebríčkovou masťou niekoľkokrát denne. Rovnako si môžete pripraviť obklady z rebríčka obyčajného a aplikovať ich 2x denne po 20 min.
Po ukončení krvácania odporúčame pitie ženskej čajovej zmesi, ktorá obsahuje rebríček, alchemilku a nechtík lekársky kvôli infekciám a zhojeniu vnútorných rán aspoň 3 týždne s krátkymi prestávkami.
Ak si chcete dať namiešať zmes, tak v týchto pomeroch: 20g rebríček, 30g alchemilka, 10g nechtík lekársky.
Pre psychickú pohodu, vyrovnanie sa s traumou odporúčame Bachove kvetové esencie, ktoré vám môže namiešať terapeut na mieru na základe intímneho rozhovoru, alebo môžete užívať univerzálne kvapky, ktoré zmiernia vnútorné napätie RESCUE REMEDY. Kvapky si môžete kvapkať po 4 kvapky toľkokrát denne, koľko budete mať pocit že potrebujete, priamo do vody.
Pred tým, ako sa pokúsite znova, váš zážitok by mal byť spracovaný natoľko, že o ňom môžete hovoriť nahlas.
Ak by ste mali zlé sny, na spanie pomôže ľubovník, levanduľa, chmeľ, prvosienka, medovka, harmanček, dobromyseľ, alebo baza.
Jednodruhové Bachove esencie vhodné pre spracovanie zážitku: Star of Betlehem - šok, trauma z minulosti. Olive - fyzická nerovnováha a bolesť, zotavenie. Wallnut - prijatie zmeny, že teraz sa to nepodarilo. Gentian - duševné útrapy, straty nádeje, ale skúšame to ďalej.
Ak máte za sebou viac ako jednu stratu plodu, môžeme doporučiť Bachove kvetové esencie pre prácu so strachom a netrpezlivosťou.
Poznámka:
Počas tehotenstva siahame po akomkoľvek liečivom prípravku po konzultácii so svojim lekárom, farmaceutom, homeopatom, alebo fytoterapeutom a berieme ohľad na celkový zdravotný stav, nie len na aktuálny stav. Ak ste v rizikovej tehotnosti, užívajte len tie najbezpečnejšie bylinky, ako je rumanček kamilkový, nechtík lekársky a fenikel obyčajný.