Lipa malolistá - Tilia cordata

Lipa je strom slovanov. Je veľmi rozšírená, no do záhrad sa vysádza už menej, čo je škoda, lebo je to strom s dokonalou rovnováhou terapeutických účinkov.
Liečivosť jej kvetov sa hodí do každej domácnosti. Tým, že nemá žiadne vedľajšie, ani škodlivé účinky ani pri dlhodobom užívaní, je bezpečná pre celú rodinu.
Lipový kvet svojou jemnou vôňou ťažko niečím nahradíme. Milujú ho najmä včely. Kvet zbierame v období kvitnutia okvetných lístkov začiatkom júna. Sušíme na suchom tmavom mieste. Kvety sa sušia rýchlo aj v prirodzenom prostredí, nie je preto nutné používať sušičky.

Lipa je

Metabolikum (urýchľuje látkovú výmenu)
Mucilaginózum (podporuje tvorbu a vylučovanie hlienu)
Expektorans (uvoľňuje hlien)
Diuretikum (močopudný účinok)
Cholagogum (podporuje vylučovanie žlče)
Spazmolytikum (uvoľňuje kŕče)
Stomachikum (podporuje činnosť žalúdka a trávenie)
Balneologikum (vhodná pre liečivé kúpele)
Amarum (podporuje chuť do jedla)
Laxans (prečisťuje črevo)
Antiastmatikum (pomáha pri astmatickom kŕči)
Antitusikum (tlmí kašeľ)
Karminatívum (pôsobí proti plynatosti)
Uretikum (pôsobí pri liečbe močového aparátu)

Kvet obsahuje

Slizy
Triesloviny
Flavónové glykozidy
Silice
Flavonoidy
Organické kyseliny
Saponíny
Fytosteroly

Účinky

Chrípka
Kašeľ (rôzneho druhu)
Reumatizmus
Nadúvanie
Nechutenstvo
Angína
Prechladnutie
Zápaly
Močové a obličkové ťažkosti
Žlčníkové ťažkosti
Neurotické stavy

Nežiadúce účinky

Doposiaľ nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, alebo toxicita. Preto je lipa vhodná aj v geriatrickej a pediatrickej fytoterapii. K zberu sú však určené len druhy Tilia cordata (Lipa malolistá) a Tilia platyphyllos (Lipa veľkolistá).

Využitie

Lipa má široký záber využitia. Môžete ju používať do zmesi, ako univerzálnu podpornú bylinku, alebo ju piť aj samostatne. Veľmi dobre pôsobí pri bežných nádchach a prechladnutí. V kombinácii so zázvorom je dokonalým liečivom pri chrípke. Rovnako všetky choroby dolných dýchacích ciest. Mechanicky chráni sliznicu a upokojuje ju pri suchom kašli. Kvety často kombinujeme s kvetom bazy, rumančeka, s malinovým listom a túžobníkom. Vďaka obsahu flavonoidov má močopudné a potopudné účinky, čiže je vhodná aj pri teplote. Užívanie drogy sa uvádza aj pri podráždení a strese. Lipové obklady sa prikladajú na popáleniny.

Vyrábame

Čaj
Kúpele
Obklady
Sirup
Med
Víno
Cukríky

Recepty

Lipový sirup

Potrebujeme:
70      rozkvitnutých kvetov lipy
4 KG   cukru
100 G kyseliny citrónovej, alebo 5 veľkých citrónov
vodu

Postup:
Prevarenou a vychladenou vodou zalejeme do veľkého zaváraninového pohára (3,5l) kvety lipy a pokrájame 1 očistený citrón bez šupy.
Necháme lúhovať 24 hodín na tmavom mieste. Potom si v hrnci prevaríme 2,5 litra vody a na pomalom ohni roztápame vo vode cukor. Výluh precedíme a pridáme do cukrovej vody. Potom pridáme kyselinu, alebo dobre odstredenú citrónovú šťavu. Tesne pred varom naplníme do fľašiek. Z pomeru nám vyjde asi 9 litrov sirupu na celú zimu a pre celú rodinu. 
Tento vzácny sirup pridávame do čaju, alebo letných nápojov.

Lipové cukríky proti kašľu

Potrebujeme:
120 G medu
100 G  cukru
2 lyžice silného lipového čaju z čerstvých kvetov
šťava z 1 citróna

Postup:
Všetko zmiešame a dáme variť na slabý oheň, kým zmes nezhustne tak, že nám začne tuhnúť. Potom vylejeme na dosku na krájanie, na ktorú sme si pred tým dali papier na pečenie. Hmotu nakrájame na kocky a necháme stuhnúť. Tiež môžete použiť aj silikónové formy na cukríky.




Súvisiace produkty